04:11 2020 Birželio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1330
 • RUB77.8155
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  93

  Nausėda taip pat pabrėžė, kad Aljansas "lieka svarbiausias ir nepamainomas Europos saugumo garantas"

  VILNIUS, rugpjūčio 22 — Sputnik. Europa nebegali aklai kliautis Jungtinėmis Valstijomis dėl savo saugumo ir turi pati prisiimti daugiau atsakomybės, šiandien per tarptautinę Valdo Adamkaus konferenciją pareiškė naujasis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

  "Tampa vis akivaizdžiau, kad Europa nebegali aklai kliautis Amerikos dosnumu — ji pati turi prisiimti daugiau atsakomybės už savo saugumą", — Nausėdą cituoja Prezidentūra.

  Kartu prezidentas paragino "vengti etikečių klijavimo, vadinant plečiamus Europos Sąjungos gynybinius pajėgumus "strategine autonomija" ar "Europos armija", nes tai gali veikiau pakenkti negu padėti siekiant veiksmingos sąveikos su NATO".

  Nausėda pabrėžė, kad NATO lieka svarbiausias ir nepamainomas Europos saugumo garantas, o NATO ir Europos Sąjungos gynybiniai pajėgumai turi vieni kitus papildyti bei sustiprinti.

  Anksčiau Aljanso šalys įsipareigojo padidinti gynybos išlaidas iki 2% BVP. Didžiąją dalį NATO biudžeto sudaro JAV išlaidos, ir Trampas ne kartą kritikavo sąjungininkus už tai.

  Pernai Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas pareiškė, kad Europai reikalinga nepriklausoma vieninga armija, kuri galėtų žemyną apginti nuo Rusijos, Kinijos ir "net nuo JAV". Reaguodamas į tai, JAV prezidentas Dolaldas Trampas sukritikavo savo kolegą ir pavadino šią iniciatyvą "labai įžeidžiančia".

  Baltijos šalys pastaraisiais metais aktyviai didina savo karines išlaidas. Praėjusiais metais visos trys valstybės pirmą kartą skyrė du procentus BVP gynybai. 2018 metais Lietuva skyrė 873 milijonus eurų gynybai, o šiemet — beveik milijardą. Respublikos valdžia ketina iki 2030 metų padidinti karines išlaidas iki 2,5 procento BVP.

  Dar šia tema

  Gitanas Nausėda susitiko su Indijos viceprezidentu Venkaiah Naidu
  Nausėda sako suprantantis Kaljulaid susitikimo su Putinu priežastis
  Nustebinti Merkel — ar Nausėda pakoreguos Lietuvos užsienio politikos kursą?
  Tegai:
  JAV, Europa, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos