19:51 2020 Balandžio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.0936
 • RUB86.4750
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (284)
  56

  Pasak jo, kategoriška Lietuvos valdžios pozicija dėl objekto statybos yra nepagrįsta. Tuo tarpu Minskas dabar turi galimybę žaisti skirtumais tarp Lietuvos ir Latvijos interesų

  VILNIUS, rugpjūčio 30 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su politologais ir užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi bei aptarė galimus Vilniaus santykių su Minsku pokyčius.

  Visų pirma, šalys kalbėjo apie galimą Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos kvietimą į Vilnių perlaidoti vieno iš 1863 metų sukilimo lyderių Konstantino Kalinausko palaikus. Jie taip pat aptarė Baltarusijos AE (Astravo AE) statybą ir Minsko bei Maskvos santykius.

  Interviu Sputnik Lietuva, Politinių ekspertų ir konsultantų asociacijos tarybos narys, MGIMO politinės teorijos katedros docentas Kirilas Koktyšas pažymėjo, kad kategoriška Lietuvos pozicija statant Astravo AE blokuoja daugybę galimybių pačiai Lietuvai.

  "Baltarusija gali žaisti dėl skirtumų tarp Lietuvos ir Latvijos interesų. Tai yra, ji gali naudotis tiek Lietuvos, tiek Latvijos uostais. Ir kai tik lietuviai pradėjo skaičiuoti pinigus, tapo aišku, kad Astravo AE bet kokiu atveju bus, ir bet kokiu atveju tai bus alternatyva Ignalinai ... <...> Ir akivaizdu, kad anksčiau ar vėliau sveikas protas turėjo triumfuoti. Pagaliau jis pradeda leisti kažkokius daigus", — teigė ekspertas.

  Baltarusijos AE statyba

  Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Tikimasi, kad pirmasis energijos blokas bus paleistas šių metų pabaigoje, o antrasis — 2020 metais.

  Lietuva nuolat teikia pretenzijas kaimyninei Baltarusijai dėl atominės elektrinės. Visų pirma, Lietuvos valdžia nepagrįstai kaltina Minską saugos normų pažeidimu statant objektą. Be to, Vilnius bandė surengti kampaniją Europoje prieš elektros įsigijimą iš objekto, tačiau nesėkmingai. Kaip anksčiau paaiškėjo, apie pigios Baltarusijos elektros energijos importą ateityje galvoja net Latvija.

  Astravo AE
  © Sputnik / Виктор Толочко, Александр Шурмелев

  Praėjusią savaitę Lietuvos valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) sukritikavo dokumentą, kuriame yra priemonių, skirtų pagerinti Baltarusijos AE saugos lygį, sistema.

  Baltarusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad nei per streso testus, nei per partnerių atliktas patikras nenustatyta saugumo pažeidimų. Be to, Baltarusijos URM priminė, kad Vilnius griežtai kontroliuoja Baltarusijos AE, tačiau branduolinę saugą savo teritorijoje vertina skirtingai.

  Taigi, anot URM, Ignalinos AE įvyko pažeidimų, susijusių su saugumui užtikrinti svarbių sistemų eksploatacija. Tačiau Lietuva nepateikė savo kaimynams jokių duomenų apie pažeidimų pobūdį ir kada jie bus pašalinti.

  Pasak Baltarusijos valdžios atstovų ir daugelio ekspertų, už įnirtingų Vilniaus išpuolių stovi politiniai motyvai ir pavydas sėkmingesniam energetikos plėtroje kaimynui.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (284)

  Dar šia tema

  Rusija, Ukraina ir Astravo AE: apie ką kalbėjo Lietuvos ir Estijos vadovai Taline
  Linkevičius kaltina Minską dėl "per greitos" Astravo AE statybos
  Baltarusijos URM atsakė į Vilniaus pareiškimą dėl Astravo AE
  Tegai:
  Astravo AE, Lietuva

  Svarbiausios temos