01:02 2020 Gegužės 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.0910
 • RUB78.2874
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  28

  Kelios dešimtys kūdikių per metus gimsta su dideliu alkoholio kiekiu kraujyje, alkoholis iš motinos kūdikiui patenka per placentą

  VILNIUS, rugsėjo 14 — Sputnik. Lietuvos Seime pateikti "šokiruojantys duomenys", kuriais remiantis trys procentai dirbančių moterų, arba apytiksliai 700–800 moterų, nėštumo metu vartoja alkoholį. Susitikimas buvo transliuotas Lietuvos Seimo YouTube kanale.

  Konferencija buvo skirta Tarptautinei vaisiaus alkoholinio sindromo dienai.

  Santaros klinikų Medicininės genetikos centro Kompleksinio naujagimių tyrimo ir paveldimų medžiagų apykaitos ligų diagnozavimo laboratorijos vyresnioji gydytoja Jurgita Songailienė teigė, kad statistika tikrinama atliekant įvairius tyrimus, tačiau jie dažnai būna melagingi. Alkoholio kiekį kraujyje patikrinti galima tik pagal fosfatidiletanolio kiekį.

  "Fosfatidiletanolio koncentracija kūdikio kraujyje atspindi žmogaus alkoholio vartojimo istoriją nuo keturių iki penkių savaičių. Jei motina vartojo didelę dozę prieš penkias savaites, ji bus nustatyta", — aiškina Songailienė.

  Medžiaga, apie kurią kalbama, — sudėtingas lipidas, kuris neištirpsta alkoholyje. Patologinių procesų metu, pavyzdžiui, vartojant alkoholį, jo kiekis auga, todėl jis yra vienas iš akivaizdžiausių piktnaudžiavimo biomarkerių. Fosfatidiletanolio testas buvo išrastas Švedijoje.

  Tyrimai parodė, kad per pastarąsias keturias-penkias savaites alkoholį vartoja apytiksliai trys procentai dirbančių moterų, arba 700–800 moterų. Apie 40 kūdikių gimsta su dideliu alkoholio kiekiu kraujyje.

  Dalyviai pažymėjo, kad alkoholis iš motinos kūdikiui patenka per placentą, todėl toksiškų medžiagų kiekis kūdikio organizme bus toks pat, kaip gimdančios moters, ar net daugiau.

  Nėščioms moterims alkoholis bet kuriuo metu yra draudžiamas, primena gydytojai. Per didelis jo kiekis gali sukelti apsvaigimą, pažeisti centrinę nervų sistemą (neurologiniai simptomai, vystymosi uždelsimas, protinis atsilikimas). Taip pat gresia veido ir kaukolės pokyčiai, tokie kaip trumpesnės akių raukšlės, papildomos raukšlės, maža, trumpa nosis, plokščia sritis tarp nosies ir lūpų.

  2018 metais VAS buvo diagnozuotas penkiems Lietuvos vaikams. Seimo Narkotikų prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė teigė, kad šis sindromas — negrįžtamas, tačiau jo galima išvengti.

  "Reikia priversti ar šviesti gyventojus, kaip vengti alkoholio ne tik nėštumo metu. Sunku patikėti, tačiau alkoholis blogesnis nei narkotikai, opiatų vartojimas", — sakė ji.

  Anksčiau Seimas įstatymų leidybos lygmeniu iškėlė draudimą nėščioms moterims vartoti alkoholį. Taip yra dėl to, kad dažnai gimsta vaikų, turinčių daug alkoholio kraujyje ir neblaivios moterys patenka į ligoninę.

  Dar šia tema

  Lietuvoje daugėja alerginių susirgimų, susijusių su klimato kaita
  Mokslininkai atskleidė populiarių dietų pavojų
  Mokslininkai apibendrino Lochneso pabaisos paieškų metinius rezultatus
  Tegai:
  Alkoholizmas Lietuvoje, alkoholizmas, nėštumas, Lietuva

  Svarbiausios temos