18:04 2020 Balandžio 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.0936
 • RUB86.4750
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  62

  Nacių simbolis nupieštas šalia organizacijos pastato, toje vietoje, kur nėra stebėjimo kamerų. Incidentas įvyko vakar

  VILNIUS, rugsėjo 16 — Sputnik. Lietuvos žydų bendruomenė susirūpinusi vaikų saugumu dėl svastikos šalia LŽB pastato. Apie tai buvo pranešta organizacijos tinklalapyje.

  Bendruomenėje dažnai vyksta kūrybiniai užsiėmimai, hebrajų kalbos pamokos ir kiti renginiai, kuriuose dalyvauja nepilnamečiai.

  "Vaikams nesaugu, jei už kelių metrų nuo LŽB durų atsiranda svastika, kai pastato viduje vaikai ruošiasi koncertui Tautų mugėje. Sutapimas — Vilniaus centre vykstančios Tautų mugės metu, kurios tikslas — surengti Lietuvoje gyvenančių Tautinių bendrijų pristatymą, pamatome svastiką", — sakė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

  Svastika pastebėta sekmadienį — likus kelioms dienoms iki Nacionalinės holokausto aukų atminimo dienos Lietuvoje, kuri kasmet rengiama rugsėjo 23 dieną. Sprendžiant iš nuotraukos, svastikos ženklas supiltas panaudojus gėlių vazono žemę.

  LŽB pranešime pažymėta, kad svastika supilta toje vietoje, kur nėra stebėjimo kamerų.

  Anksčiau Lietuvoje kilo dar vienas skandalas apie atminimo lentą nacių bendrininkui, kuris Lietuvoje laikomas "nacionaliniu didvyriu", Jonui Noreikai. Ją pakabino radikalių pažiūrų aktyvistai be miesto valdžios sutikimo.

  Ankstesnę lentą Noreikai nutarė nukabinti Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

  Komentuodamas situaciją apie naująją lentą, sostinės meras teigė neketinantis jos nukelti, "nes ši tema yra daug sudėtingesnė ir gilesnė". Be to, naujos lentos pakabinimą jis pavadino "gėdos paminklu teisėsaugos mechanizmui, moralės degradacijai ir bestuburei politikai". Jis priminė, kad Noreika dalyvavo kuriant getą Šiaulių apskrityje.

  Nepaisant neteisėtų Jono Noreikos šalininkų veiksmų, policija nusprendė nepradėti tyrimo dėl pakabintos atminimo lentos.

  Jonas Noreika

  Noreika yra viena skandalingiausių figūrų šiuolaikinės Lietuvos istorijoje. Respublikos valdžia suteikė jam "tautos didvyrio" ir "kovotojo už nepriklausomybę" titulus, tačiau visi faktai rodo, kad toli gražu ne visi jo veiksmai Antrojo pasaulinio karo metu buvo didvyriški. Iš tiesų jis yra nacių bendrininkas ir Baltijos šalių žydų bendruomenės naikinimo dalyvis Antrojo pasaulinio karo metu.

  1941 metais Noreika tapo Šiaulių apskrities vadovu, buvo nacionalistinės organizacijos "Lietuvių aktyvistų frontas" narys. Noreikos įsakymu regione gyvenę žydai buvo perkelti į getą, kur vėliau žuvo tūkstančiai žmonių.

  Net Noreikos anūkė, amerikiečių žurnalistė Silvija Foti, sužinojusi savo senelio biografijos detales, paragino Lietuvos valdžią nešlovinti jo kaip "tautos didvyrio".

  Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  © Sputnik /
  "Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais

  Dar šia tema

  Vilniaus centre vėl pakabinta lenta Noreikai. Straipsnių bus?
  Naujoji Noreikos lenta — kas ir kodėl ją pakabino?
  Tegai:
  sovietinė simbolika, Vilnius, Lietuvos žydų bendruomenė, Lietuva

  Svarbiausios temos