08:53 2019 Spalio 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1173
 • RUB71.1373
  Gedimino pilis Vilniuje, archyvinė nuotrauka

  Ekspertas: Lietuva "nacionalinius didvyrius" pakeis tik gavusi JAV ir ES nurodymus

  © Depositphotos/ Angelo D'Amico
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  8810

  Pasak užsienio politikos dėstytojo, Lietuvos valdžia nenustos garbinti karo nusikaltėlių, kol negaus nurodymų iš Vašingtono ir Briuselio

  VILNIUS, rugsėjo 17 — Sputnik. Nacių bendrininkų heroizavimas Lietuvoje turi daug didesnį tikslą — kovą su sovietine praeitimi, teigė Rusijos valstybinio humanitarinio universiteto Užsienio regioninių studijų ir užsienio politikos katedros vyresnysis dėstytojas Vadimas Truchačiovas interviu Sputnik Lietuva metu.

  Anksčiau Cherrie Daniels, JAV valstybės departamento pasiuntinė Holokausto klausimu, teigė, kad nacių kolaborantų garbinimas "leidžia skleisti dezinformaciją, skatina antisemitizmą ir kenkia Lietuvos tarptautinei reputacijai".

  Anot jos, Vilniui reikia rimtai atsižvelgti į Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti išvadas.

  Ekspertas įsitikinęs, kad vertinant šiuolaikinių Lietuvos "nacionalinių didvyrių" poelgius, vargu ar verta tikėtis racionalumo.

  "Lietuva ir toliau garbins visus, kovojusius su sovietiniu režimu. Nesvarbu, ar jie dalyvavo žudant civilius gyventojus... Nesvarbu, žydus, ar ne... Ar nedalyvavo tame", — pažymėjo istorikas.

  Anot jo, Lietuva taps išrankesnė "nacionalinių didvyrių" klausimu tik tada, kai jį ims diskutuoti pasaulio bendruomenė.

  "Tam, kad Lietuva kaip nors susimastytų, ar verta visus iš eilės garbinti, reikia, kad ne trečiarūšis valdininkas ką nors pasakytų, o žmonės, turintys didesnę galią tiek Amerikoje, tiek Europos Sąjungoje", — sakė Truchačiovas.

  Anot eksperto, situaciją apsunkina tai, kad valdžioje yra senosios kartos atstovų, kurie visais būdais nori nuvertinti ir sumenkinti sovietinę praeitį.

  "Turi keistis valdžios karta. Neturi būti tų, kurie prisimena sovietmetį, nes buvę Centrinio komiteto pirmieji ir antrieji sekretoriai, miesto komitetų nariai iš kailio nersis, kad pasirodytų kaip rusofobai, antikomunistai ir panašiai", — sakė jis.

  Baltijos šalių vadovybė atvirai vykdo nacių bendrininkų šlovinimo politiką. Piliečiai, atvirai neigiantys oficialią Vilniaus poziciją šiuo klausimu, yra persekiojami.

  "Tautos didvyriu" Lietuvoje laikomas ir Jonas Noreika, tačiau visi faktai rodo, kad toli gražu ne visi jo veiksmai Antrojo pasaulinio karo metu buvo didvyriški. Iš tiesų jis yra nacių bendrininkas ir Baltijos šalių žydų bendruomenės naikinimo dalyvis Antrojo pasaulinio karo metu.

  1941 metais Noreika tapo Šiaulių apskrities vadovu, buvo nacionalistinės organizacijos "Lietuvių aktyvistų frontas" narys. Noreikos įsakymu regione gyvenę žydai buvo perkelti į getą, kur vėliau žuvo tūkstančiai žmonių.

  Net Noreikos anūkė, amerikiečių žurnalistė Silvija Foti, sužinojusi savo senelio biografijos detales, paragino Lietuvos valdžią nešlovinti jo kaip "nacionalinio didvyrio".

  Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  © Sputnik /
  "Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais

  Dar šia tema

  Politologas: Lietuvos valdžia teikia pirmenybę rusofobijai, o ne piliečiams
  Policija atsisakė ištirti neteisėtą naujos Noreikos atminimo lentos iškabinimą
  Rusijos URM pasipiktino dėl EŽTT sprendimo Drėlingo byloje Lietuvoje
  Tegai:
  ES, JAV, didvyriai, Lietuva

  Svarbiausios temos