02:39 2020 Gegužės 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.1016
 • RUB77.9343
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  45

  Laisvės kalvos autorius teigė, kad leido žiūrovui pačiam atrasti "žiūrėjimo tašką bei santykį su memorialu ir istorija"

  VILNIUS, rugsėjo 24 — Sputnik. Antradienį Lukiškių aikštėje pastatytas Laisvės kalvos maketas, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

  Laisvės kalvos maketas stovės čia dvi savaites.

  Pristatydamas Laisvės kalvą, autorius Andrius Labašauskas teigė, kad jo tikslas yra sukurti paminklą Lietuvos kovų istorijai, kuris ne nurodo konkrečias datas, pavardes ar įvykius, o tik pasiūlo "tinkamą kryptį".

  "Mūsų šalies istorija — ištisa kova už išlikimą, laisvę, nepriklausomybę. Išskirti vieną periodą arba atskirus herojus nebūtų teisinga kitų atžvilgiu, todėl pasirinkau kalbėjimą simboliais. Noriu, kad žiūrovas čia pats atrastų savo žiūrėjimo tašką, savo santykį su memorialu ir istorija, nenurodydamas, kur žiūrėti, ką liesti ir ko neliesti. Tai yra paminklas tiems, kurie kovojo už laisvę, todėl ir santykis su juo turi būti laisvas", — teigė Labašauskas.

  Fasadinė Laisvės kalvos pusė — tai miško memorialinė siena, turinti daugybę sluoksnių — nuo pasaulio medžio, pagoniškų šventųjų giraičių, medžiuose įsikūnijusių sielų iki krikščioniškojo gyvybės medžio.

  "Šis įamžinimas suprantamas veikiau simboliškai nei skaičiuojant konkrečius Laisvės darbininkus ir didvyrius, nes visų išvardinti neįmanoma. Todėl siūlau juos regėti kaip Laisvės mišką — kaip jėgą, kuri veikia išvien ir vis iš naujo atgimsta", — pasakojo autorius.

  Kita Laisvės kalvos dalis — už miško sienos būsima supilta kalva kviečia švęsti laisvę. Pasak autoriaus, būdami viešoje aikštės erdvėje kiekvieną akimirką žmonės kuria vis naują Laisvės vaizdinį, turintį daugybę scenarijų ir priklausantį jį kuriantiems laisvos Lietuvos gyventojams.

  "Ant kalvos pievoje bėgiojantys vaikai, aitvarus leidžiantys paaugliai, kava besimėgaujantys tėvai ar šachmatais žaidžiantys senjorai — laisvi laisvos šalies piliečiai — yra gražiausias monumentas laisvei. Ta gyvybė, kuri virs ant Laisvės kalvos, bus aiškiausias Laisvės kovų rezultatas", — sakė skulptorius.

  Planuojama, kad Laisvės kalvos maketas Lukiškių aikštėje stovės dvi savaites.

  Lietuvos "partizanai"

  Lietuvoje vyksta nacių bendrininkų, kurie yra "partizanų" judėjimo nariai ir kovotojai prieš tariamą sovietinę okupaciją, šlovinimas. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis iš jų rėmė fašistinę Vokietiją. "Partizanai" dalyvavo civilių gyventojų sunaikinime ir sovietinių partinių darbuotojų žudyme.

  Panerių memorialas Holokausto aukoms, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Липовец

  Karo metu nacių bendrininkai Lietuvoje dalyvavo vietos žydų bendruomenės, kuri tuo metu buvo viena didžiausių Europoje, naikinimo procese. Buvo nužudyta daugiau nei 200 tūkstančių žmonių.

  "Tautos didvyriu" Lietuvoje laikomas ir Jonas Noreika, tačiau visi faktai rodo, kad toli gražu ne visi jo veiksmai Antrojo pasaulinio karo metu buvo didvyriški. Iš tiesų jis yra nacių bendrininkas ir Baltijos šalių žydų bendruomenės naikinimo dalyvis Antrojo pasaulinio karo metu.

  Kaip liudija Jono Noreikos anūkė Silvija Foti, jos senelis Antrojo pasaulinio karo metais buvo Vokietijos okupantų paskirtas apskrities viršininku ir savo ranka pasirašė įsakymus dėl žydų pervežimo į getą ir jų turto eksproprijavimo, o paskui apsigyveno viename iš "namų, kurie paliko laisvi". Kita vertus, Noreika laikomas nacionaliniu didvyriu Lietuvoje.

  Dar šia tema

  Naujoji Noreikos lenta — kas ir kodėl ją pakabino?
  Vilniaus centre vėl pakabinta lenta Noreikai. Straipsnių bus?
  Policija atsisakė ištirti neteisėtą naujos Noreikos atminimo lentos iškabinimą
  Ekspertas: Lietuva, šlovindama Noreiką, "užsidirbo" "juodą dėmę" iš JAV
  Tegai:
  istorija, Lukiškių aikštė

  Svarbiausios temos