18:21 2020 Sausio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1005
 • RUB68.9032
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (261)
  63

  Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas žada, kad gyventojai pratybų metu nepatogumų nepatirs

  VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Lietuvoje spalio 1-4 dienomis vyks valstybinio lygio civilinės saugos funkcinės pratybos, kurios imituos branduolinius ar radiologinius incidentus Baltarusijos teritorijoje esančioje atominėje elektrinėje, ketvirtadienį spaudos konferencijoje patvirtino Vidaus reikalų ministerija (VRM).

  Anot vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės, šių pratybų tikslas — patikrinti valstybės atsakingų institucijų pasirengimą reaguoti į galimą tokio pobūdžio nelaimę pagal atnaujintą Valstybinį gyventojų apsaugos planą.

  "Kai kalbame apie Lietuvos gyventojų saugumą, ekstremaliųjų situacijų valdymą, atsakingų tarnybų ir institucijų bendradarbiavimas, veiksmų koordinavimas ir aiškus atsakomybių žinojimas yra būtinas. Tokios pratybos reikalingos tam, kad visos institucijos gebėtų tinkamai atlikti savo funkcijas ir užtikrinti visuomenės saugumą realaus pavojaus atveju", — pabrėžia Tamašunienė.

  Per pratybas numatomas gyventojų apie galimą pavojų perspėjimo ir informavimo sistemos tikrinimas, planuojamas žmonių (pratybose dalyvaujančių savanorių statistų) evakavimas, dezaktyvavimas, jodo profilaktika, radiacinė žvalgyba.

  Pagal Valstybinį gyventojų apsaugos planą branduolinio ar radiologinio incidento atveju numatytas 24 institucijų dalyvavimas. Taip pat įsitrauks ir tos savivaldybės, kurios pagal planą patenka į 30 km — skubių apsaugomųjų veiksmų — zoną: Švenčionių r., Vilniaus r., Šalčininkų r., Varėnos r. savivaldybės, taip pat Zarasų r. ir Kalvarijos savivaldybės. Pratyboms Vilniaus miesto savivaldybė skirs civilinės saugos atstovą, kuris stebės ir vertins pratybų eigą.

  Pasak Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM direktoriaus pavaduotojo, atliekančio departamento direktoriaus funkcijas, Mindaugo Kanapicko, pratybų metu bus mokomasi koordinuoti bendrus veiksmus, siekiant užtikrinti gyventojų apsaugą.

  Pratybų eiga

  Spalio 1-ąją, pirmą pratybų dieną, 10:15 bus tikrinama gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema. Patikrinimo metu bus įjungiamos sirenos, gyventojams bus išsiųsti trumpieji perspėjamieji pranešimai į mobiliuosius telefonus.

  Aktyviausi veiksmai pratybų metu vyks spalio 2 ir 3 dienomis. Spalio 2-ąją bus imituojamas gyventojų evakavimas — po 50 savanorių bus evakuojama iš Švenčionių r. savivaldybės į Zarasų r. savivaldybę, taip pat iš Vilniaus r. savivaldybės į Kalvarijos savivaldybę. Dar 50 savanorių bus laikinai perkeliami iš Šalčininkų r. savivaldybės į Varėnos r. savivaldybę.

  Šią pratybų dieną numatomas ir stabiliojo jodo tablečių dalijimas, taip pat bus imituojamas dezaktyvavimas, dar kitaip švarinimas, įrangos parengimas, todėl gyventojai, nurodytose apylinkėse pamatę pareigūnus su apsaugomaisiais drabužiais, turėtų išlikti ramūs.

  Spalio 3 dieną pratybose numatoma radiacinė žvalgyba iš oro, bus pasitelkti sraigtasparniai, taip pat numatoma vykdyti antžeminę radiacinę žvalgybą, bus tikrinamas aplinkos užterštumas.

  Spalio 4 dieną Vidaus reikalų ministerijoje įvyks pratybų rezultatų apibendrinimas. Pratybų metu dalyvaus vertintojai ir stebėtojai iš užsienio — ekspertai iš Didžiosios Britanijos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos. Ekspertai pristatys savo vertinimus, vyks diskusija dėl pratybose nustatytų trūkumų ir tobulinimo galimybių.

  Anksčiau panašaus pobūdžio pratybos bus suplanuotos rugsėjo 5 dienai. Tačiau vėliau jos buvo atšautos. Tada Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderkis teigė, kad mokymai buvo atšaukti dėl spalio mėnesį vyksiančių bendrų nacionalinių pratybų.

  Vilniaus ir Minsko ginčas dėl Baltarusijos AE

  Lietuva ir Baltarusija turi skirtingas pozicijas dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybos, todėl abiejų šalių santykiai paaštrėjo. Vilnius nuolatos kritikuoja projektą, visų pirma, nėra patenkintas statybų aikštele (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir tuo, kad stotis statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

  Lietuva aktyviai priešinasi atominės elektrinės statybai, o šalies politikai susitikimuose su Europos valdžios atstovais bando įtikinti nepirkti energijos iš šios AE.

  Minskas ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Baltarusijos valdžia pabrėžė, kad stotis statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai patvirtino, kad kaimyninėms šalims pavojaus nėra.

  Anksčiau istorikas ir politologas Armenas Gasparianas interviu Sputnik Lietuva pareiškė, kad net jei avarija Baltarusijos AE įvyktų, jokios pratybos nepadės Lietuvai pasiruošti "galimai katastrofai".

  Planuojama pradėti eksploatuoti Baltarusijos AE pirmąjį energijos bloką šį rudenį, antrąjį — 2020 metais.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (261)

  Dar šia tema

  Nesibaigianti Lietuvos isterija dėl Astravo AE
  Politologas: Vilnius stengiasi įvaryti gyventojams "okupacijos" baimę
  Lietuva baiminasi, kad Latvija apgaudinėja elektros tiekimo klausimais
  Tegai:
  pratybos, Astravo AE, Vidaus reikalų ministerija (VRM), Lietuva

  Svarbiausios temos