01:10 2020 Balandžio 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.0871
 • RUB82.1046
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (284)
  50

  Viskas, ką pavyko pasiekti Vilniuje, priešinantis atominės elektrinės statybai netoli Astravo, — tai sugadinti santykius su kaimynais, mano energetikos ekspertas Sergejus Kondratjevas

  VILNIUS, spalio 2 — Sputnik. Lietuvos pretenzijos Baltarusijoje statomai atominei elektrinei (AE) yra nepagrįstos, nes net tarptautinė bendruomenė pripažino, kad ši AE atitinka tarptautinius saugos standartus, pareiškė Rusijos energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas interviu Sputnik Lietuva.

  "Turiu pasakyti, kad "Rosatom" ir Baltarusija ėmėsi šio klausimo labai kruopščiai, nes beveik visose regiono šalyse, išskyrus Lietuvą, buvo surengti klausymai dėl poveikio aplinkai vertinimo, vadinamo PAV", — pažymėjo ekspertas.

  Anot jo, Lietuvoje buvo bandoma surengti tokius klausymus, įtraukiant valdžios atstovus ir visuomenę, tačiau kaskart Lietuvos valdžios iniciatyva šie klausymai buvo atšaukiami.

  Kondratjevas pabrėžė, kad TATENA ir net pačių griežčiausių aplinkos standartų besilaikančios šalys pripažino statomos Astravo AE saugumą.

  "Visoms regiono šalims, įskaitant šalis, kuriose taikomi labai griežti aplinkos apsaugos standartai, saugos reikalavimai branduolinėje srityje, tai ir Švedijai, ir pavyzdžiui, Norvegijai, nekyla klausimų, kaip saugos ir radiacijos kontrolės sistema bus organizuojama Baltarusijos AE. Astravo AE dabar atitinka visus TATENA keliamus reikalavimus, kuriuos nustato Europos atominės energijos bendrija, Baltarusijos nacionalinis reguliatorius..." — sakė jis.

  Eksperto teigimu, siekdama "prastumti savo poziciją", Lietuva sugadino santykius ne tik su Rusija, bet ir su daugeliu ES partnerių, įskaitant Latviją.

  Kondratjevas pažymėjo, kad anksčiau ar vėliau Lietuva turės užmegzti ryšius su kaimynais, tačiau vargu ar verta tikėtis preferencijos iš Baltarusijos už Astravo AE elektros energijos naudojimą.

  "Nemanau, kad Lietuva sugebės iškelti klausimą prieš Baltarusiją būtent taip, kad kai kurios didžiosios preferencijos būtų iš Lietuvos, nes vis dėlto Lietuvos lobistinės galimybės Europos lygiu yra gana kuklios, palyginti su pasitraukimu nuo Rusijos. Vis dėlto tai yra skirtingi dydžiai, ir jei mes kalbame apie ekonominį bendradarbiavimą, ar tiesiog apie kultūrinius žmonių ryšius, Baltarusija su Rusija dabar turi daug daugiau bendro nei su Lietuva", — sakė jis.

  Anksčiau Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda kvietė Baltarusiją "nedelsiant įgyvendinti" tarptautinius saugos standartus Astravo atominėje elektrinėje. Jis priminė, kad Astravo AE saugumo klausimas keliamas visuose tiek dvišaliuose susitikimuose su ES valstybių vadovais, tiek ES institucijų formatais.

  Lietuvos požiūris į Baltarusijos AE

  Vilniaus ir Minsko santykiai pablogėjo Baltarusijos AE statybų fone. Atominė jėgainė statoma Gardino regione, 50 kilometrų atstumu nuo Vilniaus. Lietuva kritikuoja statybas dėl pasirinktos aikštelės ir laikosi pozicijos, kad jėgainė yra nesaugi. 

  Baltijos šalių politikai mano, kad Astravo AE kelia "grėsmę" nacionaliniam saugumui, ir paragino kaimynines šalis boikotuoti projektą. Tačiau Vilniaus niekas nepalaikė.

  Vilnius įstatymų leidybos lygmeniu atsisakė pirkti elektrą iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

  Tačiau Minskas ne kartą pabrėžė, kad elektrinė statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad ji nekelia pavojaus kaimyninėms šalims.

  Ekspertai ne kartą pažymėjo, kad Astravo AE elektros energija būtų naudinga Lietuvai, kuri Europos Sąjungos prašymu uždarė Ignalinos AE. Dabar Lietuva yra priversta pirkti elektrą už didelę kainą. Padėtis blogėja ir dėl Baltijos šalių sprendimo pasitraukti iš BRELL energijos žiedo.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (284)

  Dar šia tema

  Padėsime nafta ir dujomis: kaip Lietuva įkalbinėjo Minską ginčytis su Rusija
  TS-LKD ragina šalies vadovus "nepulti savanoriškai į Kremliaus glėbį"
  Lietuvos premjeras apgailestavo dėl prarasto laiko "kovoje su Astravo AE"
  Tegai:
  Europos Sąjunga, Astravo AE, Lietuva

  Svarbiausios temos