12:53 2020 Lapkričio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  35

  Per pastaruosius ketverius metus moksleivių, bent kartą išbandžiusių elektronines cigaretes, padaugėjo beveik dešimčia procentų

  VILNIUS, spalio 17 — Sputnik. Lietuvoje moksleivių, rūkančių elektronines cigaretes, skaičius išaugo penkiais procentais. Apie tai buvo pasakyta per diskusiją "Nepilnamečių elektroninių cigarečių rūkymo bumas Lietuvoje: ką gali padaryti tėvai, mokykla, valstybė?" Seime.

  Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Kastytis Šmigelskas teigė, kad per pastaruosius ketverius metus rūkančių moksleivių padaugėjo penkiais procentais. Tuo pačiu metu, 2018 metais, 38,6 proc. pabandė elektronines cigaretes, o 2014 metais — žymiai mažiau — 26 proc.

  Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narys Mykolas Majauskas pabrėžė, kad policija turėtų būti labai atidi ir neleisti elektroninėms cigaretėms patekti į nepilnamečių rankas.

  Be to, jis pabrėžė, kad vaikai su dideliu malonumu renkasi aromatizuotus tabako gaminius, todėl reikia atsisakyti aromatizuotų produktų, kaip tai bando padaryti JAV ir Europos Sąjunga.

  Šmigelskas pabrėžė, kad dauguma mokinių, kurie naudojasi elektroninėmis cigaretėmis, to nelaiko rūkymu. Toks požiūris, jo teigimu, taip pat yra problema.

  Pasak profesoriaus, elektronines cigaretes dažniau rūko labiau pasiturinčiose šeimose gyvenantys vaikai.

  Elektroninėse cigaretėse yra daug įvairių cheminių junginių ir skonio stipriklių, dėl to pastebėta, kad, rūkant elektronines cigaretes, suvartojamas nikotino kiekis išauga du kartus. Šmigelskas pabrėžė, kad elektronines cigaretes vartojantiems asmenims būdingas širdies veiklos nestabilumas, oksigenacinis stresas, tokie žmonės turi didesnę tikimybę tapti priklausomi nuo nikotino.

  Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vadovė Gražina Belian pažymėjo, kad nikotinas, sunkieji metalai ir kitos kenksmingos dalelės yra elektroninių cigarečių dūmuose ir kad jos yra kenksmingos ne tik rūkaliui, bet ir kitiems. Anot Belian, 38 JAV valstijose nustatyta daugiau nei tūkstantis sunkių plaučių ligų atvejų ir 17 mirčių nuo elektroninių cigarečių.

  Belian pridūrė, kad Suomija ir Estija jau atsisako elektroninių cigarečių su kvapais, todėl Lietuva nebūtų pirmoji, einanti šiuo keliu.

  Gydytoja-psichoterapeutė Viktorija Andrejevaitė, priešingai, pažymėjo, kad elektroninės cigaretės daro mažesnę žalą nei paprastos cigaretės. Ji sakė, kad elektroninių cigarečių vartojimas padeda mesti rūkyti.

  Gydytoja taip pat pažymėjo, kad išėmus iš prekybos elektronines cigaretes su kvapais gali padidėti tikimybė, kad žmonės grįš prie įprastų cigarečių, kurios, pasak jos, yra žalingesnės.

  Dar šia tema

  Mokslininkai papasakojo apie naujus elektroninių cigarečių pavojus
  Lietuvoje susimąstyta apie elektroninių cigarečių kontrolę
  JAV gydytojai rado galimą ligų nuo elektroninių cigarečių rūkymo atsiradimo priežastį

  Svarbiausios temos