07:09 2020 Balandžio 06
Tiesioginis eteris
 • USD1.0785
 • RUB82.8075
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  27

  Žiurkės, gyvenančios sudėtingoje aplinkoje, skatinančioje nuolatinį mokymąsi, išmoko vairuoti automobilį daug greičiau nei tos, kurios gyveno niūriomis ir nuobodžiomis laboratorinėmis sąlygomis

  Šis mielas eksperimentas yra Ričmondo universiteto neurologo Kelly Lamberto atradimas. Kartu su kolegomis mokslininkas bandė išsiaiškinti, kaip žiurkės sugeba išmokti naujų įgūdžių ir ar tai būdinga kiekvienam individui, rašo portalas "Naked Science"

  Būtent šiuo tikslu tyrėjai sukūrė mažyčius automobilius iš tuščios maisto dėžutės ir elektrinės platforma su ratukais.

  Talpyklos viduje mokslininkai įmontavo "vairą": viršuje pritvirtino tris varinius strypus, už kurių reikia patraukti, kad būtų galima judėti reikiama linkme. Kai žiurkė laikėsi letenėlėmis už varinių strypų, jie sujungdavo elektros grandinę, kuri stūmė automobilį į priekį. Palietus kairį, vidurinį ar dešinį strypus automobilis suko į skirtingas puses.

  Mokslininkai apmokė žiurkes, apdovanodami jas skaniu maistu kiekvieną kartą, kai jos pajudindavo mašiną į priekį. Tuomet mokslininkai nuėjo dar toliau ir sukūrė keturių kvadratinių metrų stačiakampę dėžę, kad žiurkės galėtų joje važiuoti. Komanda palaipsniui dėjo skanėstus ant dėžutės sienos vis toliau ir ragino graužikus atsitrenkti į juos automobiliu. Kiekvieną kartą skanėstai buvo dedami vis toliau, tad žiurkėms reikėdavo tiksliau nusitaikyti, kad patektų į reikiamą vietą.

  Eksperimente dalyvavo 11 patinų ir šešios žiurkės patelės, tačiau ne visoms sekėsi vienodai sėkmingai. Remiantis tyrėjų išvadomis, tam daugiausia įtakos turėjo aplinka.

  Žiurkės, gyvenančios sudėtingoje aplinkoje, skatinančioje nuolatinį mokymąsi, išmoko vairuoti automobilį daug greičiau nei tos, kurios gyveno niūriomis ir nuobodžiomis laboratorinėmis sąlygomis.

  Anot eksperimento autorių, tyrimas rodo, kad gautus duomenis galima pritaikyti ir žmonėms, t. y., mūsų sugebėjimas išmokti naujų įgūdžių gali labai priklausyti nuo aplinkos, kurioje gyvename. Be to, atrodo, kad išsprendusios šias problemas žiurkės atsipalaidavo. Jos aktyviai dalyvavo procese ir entuziastingai sėdo už automobilio vairo. Tačiau sunkiausia dar priešaky: tyrėjai planuoja sukurti įdomesnius testus. Kas žino, galbūt netrukus laboratorijoje pasirodys visas pelių miestas su greitkeliais ir dangoraižiais.

  Dar šia tema

  Mokslininkai nustatė už lėto vaikščiojimo slypintį pavojų
  Mokslininkai beveik išsiaiškino ugnikalnių išsiveržimų paslaptis
  Mokslininkai įvardijo paukštį su garsiausiu balsu Žemėje — video
  Tegai:
  automobilis, žiurkės

  Svarbiausios temos