20:21 2020 Liepos 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1444
 • RUB81.0468
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  30

  Tyrimai rodo, kad oro taršos poveikis ankstyvoje vaikystėje gali prisidėti prie depresijos, nerimo ir kitų psichikos sveikatos problemų vystymosi vėliau, kai vaikas tampa paaugliu

  VILNIUS, spalio 28 — Sputnik. Oro tarša tapo plačiai paplitusia problema dideliuose miestuose, rašoma leidinio "Naked Science" straipsnyje.

  Vilnius, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Липовец

  Tai ypač būdinga Egipto, Indijos ir Kinijos sostinėms. Ir čia kaltas ne didelis anglies dioksido kiekis, bet sunkieji metalai kartu su azoto oksidais ir ozonu. Šios medžiagos gali sunaikinti plaučių ląsteles arba jas pažeisti taip, kad jos nebegali sulaikyti deguonies. Ankstesni tyrimai nustatė ryšį tarp oro taršos ir plaučių vėžio.

  Trys nauji Ohajo valstijos Sinsinačio vaikų ligoninės medicinos centro mokslininkų darbai atskleidė, kad užterštas oras paaštrina vaikų psichikos ligas. Pirmasis darbas parodė, kad praėjus maždaug vienai ar dviem dienoms po to, kai padidėja kenksmingų medžiagų kiekis miesto ore, į ligoninę patenka daugiau vaikų, turinčių įvairių psichikos sutrikimų, kurie pasireiškė pirmą kartą arba pakartotinai.

  Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad vaikai, gyvenantys skurdžiuose rajonuose, gali būti labiau paveikti oro taršos nei kiti. Tai ypač pasakytina apie sutrikimus, susijusius su nerimu ir savižudybe.

  Antrojo tyrimo metu nustatyta, kad padidėjusi dujų tarša dėl automobilių išmetamųjų dujų padidina bendro nerimo sutrikimo riziką. Šiame darbe mokslininkai pirmiausia naudojo neurovizualizaciją, kad nustatytų sveikų vaikų oro taršos, smegenų apykaitos sutrikimų ir nerimo simptomus. Tyrimo metu nustatyta, kad smegenyse padidėja mioinositolio, uždegiminio atsako žymens, koncentracija.

  Trečiojo tyrimo rezultatai, paskelbti žurnale "Environmental Research", parodė, kad teršalai ankstyvame amžiuje ir per visą vaikystę buvo stipriai susiję su depresijos ir nerimo simptomų lygiu 12-mečiams. Panašūs rezultatai buvo ir tarp suaugusiųjų. Tyrimai, rodantys ryšį tarp dujų poveikio vaikams ir psichikos sveikatos, buvo riboti dėl to, kad nebuvo leista panaudoti kai kurių nepilnamečių pacientų duomenų.

  Šie tyrimai rodo, kad oro taršos poveikis ankstyvoje vaikystėje gali prisidėti prie depresijos, nerimo ir kitų psichikos sveikatos problemų vystymosi vėliau, kai vaikas tampa paaugliu. Savo ruožtu depresija dažnai gali stiprėti ir sukelti minčių apie savižudybę.

  Dar šia tema

  Ekspertas: kovoje su "taršiais" automobiliais Lietuva nori neatsilikti nuo tendencijos
  Padėtis Alytuje: gamykloje dirba ugniagesiai, vietomis fiksuojama padidėjusi oro tarša
  Tegai:
  vaikas, sveikata, oro tarša

  Svarbiausios temos