10:18 2019 Gruodžio 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1174
 • RUB69.9930
  Karvė, archyvinė nuotrauka

  Devyniuose Alytaus rajono kaimuose rekomenduojama paskersti gyvulius

  © Sputnik / Кирилл Брага
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Ūkiuose, kuriuose patvirtinta tarša dioksinais, bus rekomenduojama naikinti produkcijos gamybai auginamus gyvulius ir paukščius; iš viso gali tekti paskersti apie 200 galvijų

  VILNIUS, gruodžio 2 — Sputnik. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ketina pateikti Alytaus rajono ekstremalių situacijų komisijai siūlymą pripažinti netinkamais tolesniam auginimui užterštoje teritorijoje laikomus ūkinius gyvūnus ir organizuoti jų sunaikinimą.

  Apie tokį sprendimą VMVT spaudos tarnyba paskelbė pirmadienį.

  Skersti siūloma ūkinius gyvūnus tuose ūkiuose, kuriuose nustatyta dioksinų koncentracija ženkliai (daugiau nei 2 kartus) viršija didžiausią leistiną koncentraciją (DLK).

  Tarnyba nurodo, kad dioksinų lygiui produkcijoje sumažėti iki leistinos normos yra reikalingas labai ilgas laikas (iki kelerių metų).

  Skersti siūloma ūkinius gyvūnus ir tuose ūkiuose, kuriuose atlikus dviejų žaliavinio pieno mėginių laboratorinius tyrimus (pirmąjį ir pakartotinį) nustatyta dioksinų koncentracija viršija DLK arba atlikus gyvūnų raumenų ar kepenų tyrimus nustatyta dioksinų koncentracija viršija DLK.

  Tas pats pasakytina apie paukščių savininkus. Jei nustatyta dioksinų koncentracija viršija DLK, paukščiai turės būti nugaišinti.

  Į VMVT direktoriaus įsakymu apribotą teritoriją patenka Alytaus rajono Miklusėnų, Užubalių, Kriaunių, Raudonikių, Genių, Karklynų, Kelmanonių, Vytautiškių, Rutkos kaimuose (9) esantys ūkiai.

  Rekomendacijos neturėtų būti taikomos tik tiems šiuose kaimuose esantiems ūkiams, kuriems individualiai buvo išduoti VMVT leidimai atnaujinti pieno tiekimą, įvertinus šiuose ūkiuose laikomų galvijų pieno mėginių tyrimų rezultatus ir laikymo bei šėrimo sąlygas.

  Iš viso, VMVT duomenimis, gali tekti paskersti apie 187 galvijus, taip pat gyventojų asmeninėms reikmėms auginamus paukščius (vištas, kalakutus, antis). Paskersti ir sunaikinti laikomus paukščius rekomenduota ir Jasunskų kaimo gyventojams, nes iš viename šio kaimo ūkių atrinktame kiaušinių mėginyje taip pat buvo nustatyta tarša dioksinais.

  Praėjusią savaitę ištyrus 15 mėginių tarša dioksinais nustatyta 4 žaliavinio pieno mėginiuose, atrinktuose iš ūkių Alytaus rajono Genių, Rutkos, Miklusėnų ir Raudonikių kaimuose. DLK viršijantys dioksinų kiekiai taip pat patvirtinti ir viename praėjusią savaitę ištirtame žolės mėginyje, atrinktame Vytautiškių kaime.

  Iš viso šiuo metu VMVT jau yra ištyrusi 167 žaliavinio pieno, pašarų, mėsos, kiaušinių, vaisių ir daržovių bei šulinių vandens mėginius. Iš jų 22 mėginiuose aptikti DLK viršijantys itin kenksmingos ir sveikatai pavojingos medžiagos — dioksino — kiekiai. Dioksinų aptikta 16 žaliavinio pieno, 5 žolės ir želmenų bei 1 vištų kiaušinių mėginyje.

  Gaisras gamykloje "Ekologistika" kilo spalio mėnesį. Jį pavyko užgesinti tik po dešimties dienų, per tą laiką sudegė beveik dviejų tūkstančių kvadratinių metrų plotą užimančios panaudotų padangų sandėliavimo patalpos.

  Dėl gaisro į orą pateko daug sunkių kenksmingų dalelių. Vietiniams ūkininkams buvo uždrausta prekiauti tam tikru maistu, o gyventojai buvo raginami būti atsargūs.

  Gaisro padariniai paveikė Alytaus ir jo rajono teritorijas, kuriose gyvena beveik 64,5 tūkstančio žmonių.

  Preliminariais skaičiavimais, gaisro padaryta žala gamtai gali siekti daugiau nei 5 mln. eurų.

  Dar šia tema

  Alytaus miesto savivaldybė papasakojo apie geriamojo vandens kokybę mieste
  Ekologas įvertino Alytaus gaisro padarinius Kaliningradui
  Tiekti pieną gali vis daugiau Alytaus rajono ūkininkų
  Alytaus ugniagesiai gaus 590 eurų premijas
  Tegai:
  Alytus

  Svarbiausios temos