22:21 2020 Sausio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1085
 • RUB68.2075
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Veteranai ir Rusijos ambasada paprašė išsaugoti paminklą ir pabrėžė, kad jis įtrauktas į kultūros paveldo sąrašą

  VILNIUS, gruodžio 6 — Sputnik. Paminklas buvo centrinėje miesto dalyje, kur, pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, buvo perlaidota daugiau nei 50 kareivių, dalyvavusių kovoje su naciais, praneša TASS.

  Anksčiau vietos valdžia nusprendė rekonstruoti Prisikėlimo aikštę, kurioje stovėjo obeliskas, tačiau memorialo likimas ilgą laiką buvo neaiškus.

  Antihitlerinės koalicijos pusėje kovojusios respublikinės Antrojo pasaulinio karo veteranų organizacijos pirmininkas Julius Deksnys teigė, kad Lietuvoje ir toliau laikomasi sovietų kareivių, dalyvavusių Lietuvos išlaisvinime, atminimo naikinimo kurso. Jo nuomone, "barbarizmo aktas, susijęs su paminklu Šiauliuose", tai patvirtina.

  Deksnys pridūrė, kad Lietuvos valdžia visur taiko tokią praktiką. Jų veiksmus jis laiko nusikalstamais.

  Pasak jo, kitaip vandalizmas kultūros paveldo objektų atžvilgiu negali būti vadinamas. 

  "Mes protestuojame, tačiau mūsų nuomonės nepaisoma — nei televizija, nei radijas, nei lietuviški laikraščiai mums nesuteikia platformos", — cituoja veteranų organizacijos pirmininko žodžius TASS.

  Veteranų organizacija ir Rusijos ambasados ​​atstovai Lietuvoje priešinosi obelisko griovimui. Jie prašė valdžios institucijų išsaugoti paminklą, tačiau į jų argumentus nebuvo atsižvelgta.

  Žmogaus teisių gynėjai priminė, kad obeliskas yra įtrauktas į kultūros paveldo sąrašą. Šiaulių savivaldybės teigimu, tariamai į sąrašą įtrauktos tik kapinės, bet ne pats obeliskas. Pagal jų planus, po rekonstrukcijos aikštėje liks tik atminimo plokštė su užrašu.

  Lietuva aktyviai kovoja su sovietine praeitimi, ypač su paminklais sovietų kariams. Periodiškai žiniasklaidoje pasirodo pranešimų apie tam tikrų memorialų, kurių kai kurie buvo nugriauti prieštaraujant visuomenės nuomonei, demontavimą.

  Anksčiau tarp Lietuvos karo istorijos asociacijos "Užmiršti kareiviai" ir Vilniaus vadovybės kilo ginčas dėl sostinės Antakalnio kapinėse pastatytų paminklų. Kultūros paveldo departamentas skyrė baudą asociacijai už galimą perlaidojimo tvarkos pažeidimą ir pareikalavo nugriauti paminklą ant sovietų karių kapo. Praėjusių metų rugsėjį teismas panaikino šį nurodymą.

  Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova teigė, kad tokie veiksmai yra istorijos perrašymo kampanijos dalis.

  Dar šia tema

  Istorikas: Lietuva nori pakeisti praeitį, statydama paminklus antiherojams
  Rusijos ambasada Estijoje sureagavo į paminklo raudonarmiečiams nugriovimą
  Latvijoje pradėta byla po paminklo Rygos išvaduotojams išniekinimo
  Latvijoje į sąvartyną buvo išvežtas sovietų Baltijos povandenininkų paminklas
  Kitais metais Lietuvoje bus pastatytas paminklas Vanagui
  Rusų ir komunistų apmaudui. Prahoje gali iškilti paminklas vlasoviečiams
  Tegai:
  paminklas, veteranai, Rusijos ambasada

  Svarbiausios temos