13:30 2020 Sausio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1108
 • RUB68.2495
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (259)

  Pasak Lietuvos aplinkos apsaugos agentūros atstovo, kontrolė bus vykdoma visą parą ir automatiškai

  VILNIUS, gruodžio 8 — Sputnik. Radiacinį foną pasienyje su Baltarusija kontroliuos penkiolika radiacijos stebėjimo stočių, praneša TASS su nuoroda į Lietuvos aplinkos apsaugos agentūros skyriaus vedėją Juozą Molį.

  Anot jo, Lietuvoje iš viso yra 47 tokios stotys. Penkiolika iš jų įrengtos toje sienos su Baltarusija dalyje, kur statoma Baltarusijos atominė elektrinė (AE).

  Maksimalus atstumas tarp stočių yra 20 kilometrų, tai padės atlikti efektyvią kontrolę. Anot Molio, stotys veikia visą parą automatiniu režimu.

  Molis pažymėjo, jog signalas apie situacijos pasikeitimą nedelsiant ateina į valdymo punktą, o tolesni veiksmai ekstremalios situacijos atveju yra gerai suderinti atitinkamuose protokoluose.

  Ginčas aplink Baltarusijos AE

  Lietuva ir Baltarusija turi skirtingas pozicijas dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybos, todėl abiejų šalių santykiai paaštrėjo. Vilnius nuolatos kritikuoja projektą, visų pirma, nėra patenkintas statybų aikštele (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir tuo, kad stotis statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

  Lietuva aktyviai priešinasi atominės elektrinės statybai, o šalies politikai susitikimuose su Europos valdžios atstovais bando įtikinti nepirkti energijos iš šios AE.

  Lietuva jau patyrė reikšmingą pralaimėjimą "kovoje" su Astravo AE, nes negalėjo priversti ES šalių vienbalsiai uždrausti Baltarusijos elektrai patekti į Europos rinką. Pačios Lietuvos valdžios institucijos taip pat pripažino savo pastangų žlugimą.

  Minskas ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Baltarusijos valdžia pabrėžė, kad stotis statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai patvirtino, kad kaimyninėms šalims pavojaus nėra.

  Anksčiau Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis apgailestavo dėl pavėluotos kovos su Astravo AE. Jis pažymėjo, kad Vilnius tik visai neseniai kreipėsi į ES pagalbos šiuo klausimu. Premjero teigimu, jei tokių diplomatinių priemonių būtų imtasi anksčiau, tikimybė sustabdyti statybas ar paversti atominę elektrinę "saugia" būtų didesnė.

  Planuojama pradėti eksploatuoti Baltarusijos AE pirmąjį energijos bloką šį rudenį, antrąjį — 2020 metais.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (259)

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuva gali atsisakyti Astravo AE kritikos dėl Baltarusijos krovinių
  Ekspertas: Suomija turi teisę reikalauti konsultacijų dėl Baltarusijos AE
  Lietuva atmetė Suomijos kvietimą į derybas su Minsku dėl Astravo AE
  Ekspertas: Kanados politikė po susitikimo su Nausėda pamirš apie Baltarusijos AE
  Ekspertas: Lietuva negalės įtikinti Latvijos atsisakyti energijos iš Astravo AE
  Tegai:
  radiacija, Baltarusija, Astravo AE, Lietuva

  Svarbiausios temos