02:20 2020 Kovo 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.0977
 • RUB86.3819
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Lietuvos parlamentarės Rasos Budbergytės teigimu, siūlomas biudžetas yra toks mažas, kad įsipareigojimai mokytojams, mokslo darbuotojams, policininkams, ugniagesiams pakelti algas yra nevykdomi, o iš dalies į biudžetininkų reikalavimus buvo atsižvelgta tik per protestus

  VILNIUS, gruodžio 9 — Sputnik. Seime surengtoje konferencijoje apie chaotiškas mokesčių pertvarkos pasekmes kartu su ekonomistais ir finansų ekspertais Biudžeto ir finansų komiteto narė Rasa Budbergytė įvertino biudžeto projekte numatytus vaiko pinigų ir pensijų padidinimus kaip kelis žaisliukus ant kalėdinės eglutės, praneša Seimo spaudos tarnyba.

  Tačiau iš esmės, socialdemokratės manymu, biudžeto projektas teatspindi valdančiųjų negebėjimą padaryti esmines viešojo sektoriaus darbo užmokesčio ir mokesčių sistemos pertvarkas.

  "Siūlomas biudžetas yra toks mažas, kad įsipareigojimai mokytojams, mokslo darbuotojams, policininkams, ugniagesiams pakelti algas yra nevykdomi. Medicinos darbuotojams planuojama algas kelti iš nerealistiškai suplanuoto Privalomojo sveikatos draudimo fondo rezervo. Iš dalies į biudžetininkų reikalavimus buvo atsižvelgta tik per protestus ir grasinimus streikais", — konferencijoje Seime sakė Budbergytė.

  Seimo narės manymu, su šiuo biudžeto projektu Lietuvos žmonės bus ir toliau verčiami gyventi su nemažėjančia pajamų nelygybe ir nevienodomis galimybėmis mokytis, gydytis, gauti geresnes socialines paslaugas.

  "Ekonomikos augimo metais nesugebėta suformuoti pakankamo rezervo, kuris būtų reikalingas ekonomikos lėtėjimo atveju. Liūdniausia yra tai, kad valdantieji nepateikė mokestinių siūlymų didinti biudžeto pajamas iš kapitalo, o juk santykinis pajamų ir turto apmokestinimas Lietuvoje yra vienas iš blogiausių", — sakė socialdemokratė.

  Chaotiškas mokestinių pasiūlymų teikimas, neišmatavus poveikio, neįvertinus galimų žalų, Budbergytės manymu, rodo, kad ši Vyriausybė nesugebėjo įvykdyti rimtos mokesčių pertvarkos. Jos teigimu, biudžeto pajamas mažina vis dar nepanaikintos, kai kada ne visiškai sąžiningos mokestinės lengvatos, daugeliu atvejų duodančios naudą didžiausiais pajamas gaunantiems Lietuvos žmonėms.

  "Lietuvai reikia tikros mokestinės reformos, kuri mažintų naštą dirbantiems žmonėms ir uždirbantiems mažas pajamas nereikėtų mokėti daugiau bendriems gėriams negu moka privilegijomis besinaudojantys, dideles pajamas gaunantys žmonės. Socialdemokratų mokesčių politikos principai yra paprasti. Visos pajamos, nepriklausomai nuo rūšies, turi būti apmokestinamos vienodai. Sumokami mokesčiai turi priklausyti nuo šeimos aplinkybių, pvz., vaikų ir kitų išlaikytinių skaičiaus. Turi galioti vakarietiški progresiniai mokesčių tarifai. Regresiniai vartojimo mokesčiai turi mažėti. Turtas ir kapitalas taip pat turi būti teisingai apmokestinami", — savo viziją konferencijoje pateikė socialdemokratų frakcijos seniūnė.

  Ji teigė, kad socialdemokratai siekia eiti panašiu keliu kaip, pavyzdžiui, Belgijos ir Austrijos įvykdytos darbo mokesčių reformos, kuriose, siekiant sumažinti mažiau uždirbančiųjų apmokestinimą, bet išlaikant finansinį stabilumą, didelis dėmesys buvo skirtas kovai su šešėliu, didintas aukštų darbo pajamų apmokestinimas ir kapitalo pajamų apmokestinimas. Taip pat buvo mažinamos netiesioginių mokesčių lengvatos, kelti akcizai.

  Dar šia tema

  Lietuvoje gali būti padidintas bankų pelno mokestis
  Seimo narys darbo užmokesčio sąlygas Lietuvoje pavadino "šiuolaikine vergija"
  Naujame biudžeto projekte papildomai lėšų skiriama mokytojų bei medikų atlyginimams
  Vyriausybė nusprendė, kaip 2020 metais pasikeis atlyginimai ir pensijos
  Vilniaus universitetas laikinai stabdo veiklą: protestuoja dėl mažų algų
  Tegai:
  Seimas, Lietuva, biudžetas

  Svarbiausios temos