14:35 2020 Rugpjūčio 08
Tiesioginis eteris
 • USD1.1817
 • RUB86.9753
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (63)

  Buvęs vyriausiasis Lietuvos rabinas Kalevas Krelinas sako, kad valstybė jau seniai spjauna į viešąją nuomonę žydų klausimu

  VILNIUS, sausio 13 — Sputnik. Visi veiksmai, menkinantys žydų bendruomenės istorinę atmintį, vyksta Lietuvoje Vilniaus Gaono pagerbimo kontekste, interviu Sputnik Lietuva sakė buvęs Lietuvos vyriausiasis rabinas Kalevas Krelinas.

  Anksčiau Europos rabinų taryba paragino Lietuvos Seimą atsisakyti svarstyti įstatymo projektą, skirtą oficialiai pripažinti Lietuvos ir jos gyventojų "nedalyvavimą" Holokauste.

  "Europos rabinų taryba daug kartų kalbėjo apie Lietuvoje vykstančius veiksmus. Tačiau Europos rabinų taryba nėra organizacija, turinti daugybę galios instrumentų. Tai yra tik viešosios nuomonės klausimas. Lietuva jau seniai spjauna į viešąją nuomonę. Visų pirma, atsižvelgiant į visuomenės nuomonę apie tai, kas vyksta žydų bendruomenėje, ir apie gėdą žydų kapinių klausimu. <…> Ir visa tai vyksta demagoginio vadinamojo Vilniaus Gaono 300-mečio minėjimo fone. Nors tikrasis Vilniaus Gaono atminimas yra sumenkintas beveik visais veiksmais, visų pirma susijusiais su kapinių išniekinimu, susijusiu su gėdingu įstatymu, kurį jie nori įvesti", — teigė Krelinas.

  Anot jo, Vokietija sugebėjo prisiimti atsakomybę už Antrojo pasaulinio karo nusikaltimus prieš žydus, tačiau Lietuva to nesugeba.

  "Išvengti atsakomybės yra vienas nederamiausių poelgių. Matome, kad Vokietija prisiima atsakomybę ir gauna palaiminimą, įskaitant ir ekonominį, ir jai pavyko išbristi iš gėdos ir oriai elgtis su žydais. Bet Lietuva nėra pajėgi tokiam poelgiui, todėl tokio palaiminimo, kokį turi Vokietija, negali pasiekti. Melsimės, kad Lietuva atsikratytų gėdos, tačiau ten nieko nedaroma", — sakė Krelinas.

  Anksčiau Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos vadovas Arūnas Gumuliauskas pareiškė, kad Lietuva "nedalyvavo Holokauste", nes buvo "okupuota". Manoma, kad dokumentas, pripažįstantis Lietuvos Respubliką "visiškai nekalta", bus pateiktas svarstyti Seime pavasario sesijoje.

  Įstatymo projektą kritikavo Europos rabinų tarybos pirmininkas, vyriausiasis rabinas Pinchas Goldšmitas.

  Baltijos šalių valdžia atvirai vykdo nacių bendrininkų šlovinimo ir istorijos perrašymo politiką. Yra žinoma, kad daugelis lietuvių vadinamųjų "nacionalinių didvyrių" per Antrąjį pasaulinį karą dalyvavo žudant vietinius gyventojus, buvo naikinama Lietuvos žydų bendruomenė, kuri buvo viena didžiausių Europoje.

  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
  © Sputnik /
  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
  Temos:
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (63)

  Dar šia tema

  "Svastika čia — ne retenybė". Tūkstančiai Lietuvos žydų skelbia apie grėsmę
  Užsienio šalių gyventojai įvertino Lietuvos požiūrį į Holokaustą
  Lietuvos genocido tyrimo centras paskelbė, kad Noreika "gelbėjo žydus"
  Ekspertas atskleidė, kas laukia Lietuvos, jei ji perrašys Holokausto istoriją
  Tegai:
  Holokaustas, Lietuvos žydai, žydai, Lietuva

  Svarbiausios temos