17:26 2020 Birželio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.1194
 • RUB77.0055
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Emigracija Lietuvoje: priežastys, padariniai ir skaičiai (16)

  Kiekvienais metais spraga Lietuvos darbo rinkoje didėja dešimčia tūkstančių žmonių, ir dauguma jaunų lietuvių mano, kad jų gyvenimo strategija — išvykti iš šalies, mano ekspertas Aleksandras Nosovičius

  VILNIUS, sausio 24 — Sputnik. Esant dabartinei demografinei situacijai, Lietuvai neišeina pasiekti vidutinio gerovės lygio ES, nors šalyje ir vyksta darbo jėgos migracija, rašo tinklalapyje "RuBaltic.ru" ekspertas Aleksandras Nosovičius.

  Anot straipsnio autoriaus, ateityje nykstanti šalis yra pasmerkta ir toliau "vilktis Europos Sąjungai iš paskos".

  Nosovičius rašo, kad Lietuva išsikėlė minimalų tikslą — pasivyti ES vidurkį, kurį sudaro mažiau išsivysčiusios ES šalys, tokios kaip Rumunija ir Bulgarija.

  "<...> dėl demografinės katastrofos ir dėl jos sukeltos kritinės situacijos per artimiausią ketvirtį amžiaus Lietuva negalės įvykdyti net šios paprastos užduoties ir oficialiai liks skurdžia, visiems laikams atsilikusia nuo ES centro pakraščio", — pažymi ekspertas.

  Padėtį apsunkina ir tai, kad Lietuvoje nėra kvalifikuotų darbuotojų: darbingi žmonės išeina į pensiją, o jauni emigruoja į Vakarų Europą. Be to, kaip teigiama centriniame banke, migrantų antplūdis negali visiškai kompensuoti darbo jėgos trūkumo.

  "Tai galima laikyti Lietuvos aukštuomenės išsivadavimo iš iliuzijų pradžia. Pastaruosius dvejus metus Ukrainos darbuotojai buvo laikomi veiksmingu būdu nutraukti užburtą skurdo — emigracijos — skurdo ratą ir išvesti Lietuvos ekonomiką iš vidutinio atlyginimo spąstų", — teigė Nosovičius.

  Ekspertas pažymėjo, kad kiekvienais metais spraga Lietuvos darbo rinkoje didėja dešimčia tūkstančių žmonių, o dauguma jaunų lietuvių savo gyvenimo strategija laiko išvykimu iš Lietuvos.

  "Tokioje situacijoje Lietuva nepasieks vidutinio klestėjimo lygio Europos Sąjungoje nei per ketvirtį amžiaus, nei per pusę amžiaus, nei per šimtmetį — niekada. Kad ir koks nereikšmingas tikslas būtų, tačiau ir jis yra nepasiekiamas. Belieka tik aktyviai pritarti Ukrainos stojimui į Europos Sąjungą", — pridūrė Nosovičius.

  Anksčiau Lietuvos banko ekspertai manė, kad Lietuva pasivys ES pragyvenimo lygį maždaug per ketvirtį amžiaus. Tačiau, pasak ekonomistų, ekonomikos augimo tempas respublikoje nėra garantuotas, atsižvelgiant į ekonomines ir darbo rinkos problemas.

  Lietuvos politikai reguliariai skelbia apie šalies "sparčiai augančią ekonomiką", tačiau minimalus atlyginimas Lietuvoje yra vienas žemiausių ES. Taip pat kelis dešimtmečius šalį kamuoja demografinė krizė. Darbingi žmonės palieka Lietuvą geresnio gyvenimo ieškodami kitose ES šalyse, kur geresnis pragyvenimo lygis ir didesni atlyginimai.

  Be to, dėl Briuselio sprendimo sumažinti subsidijas Rytų Europai Lietuvos valdžia bijo biudžeto "šoko terapijos" ir šalies ekonomikos žlugimo.

  Ekspertas Aleksandras Nosovičius pažymėjo, kad be paramos iš išorės "Lietuvos sėkmės istorija iš karto pavirs moliūgu".

  Jis taip pat pareiškė, kad ES dirbtinai palaiko žemą pragyvenimo lygį Lietuvoje, norėdama panaudoti šalies išteklius kitų Europos zonų plėtrai.

  Europos demografinės perspektyvos 2050
  © Sputnik /
  Europos demografinės perspektyvos 2050
  Temos:
  Emigracija Lietuvoje: priežastys, padariniai ir skaičiai (16)

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuvos gyventojus "žudo" nuolatinis valdžios rengimasis karui
  Skamba pavojaus varpai: Lietuva — ant demografinės katastrofos slenksčio
  Ir juos suskaičiavo. Lietuva laiko ukrainiečius "savais" dėl statistikos
  Tegai:
  Lietuva, ES, demografinė krizė, migracija

  Svarbiausios temos