10:26 2020 Vasario 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.0875
 • RUB71.2368
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Šiais metais minimos 75-osios nacistinės Vokietijos pralaimėjimo Antrojo pasaulinio karo metais metinės, kurių metu rengiami minėjimo renginiai

  VILNIUS, sausio 28 — Sputnik. Klaipėda (anksčiau vadinta Mėmeliu) buvo išlaisvinta nuo nacių prieš 75 metus vykdant Raudonosios armijos Mėmelio puolimo operaciją. Apie tai savo Facebook paskyroje rašė Rusijos užsienio reikalų ministerija (URM).

  Išlaisvinus uostamiestį, buvo baigtas Lietuvos teritorijos išvadavimas nuo okupantų.

  Šturmas Klaipėdoje prasidėjo sausio pabaigoje, jį lydėjo dideli sunkumai. Po miesto užgrobimo, karo pradžioje Hitlerio armija sukūrė aplink jį išsišakojusią baudžiauninkų tipo fortų sistemą, kuri apsunkino kariuomenei priėjimą.

  Reikšmingą indėlį įnešė 16-oji lietuviškoji šaulių divizija, kuriai vadovavo Adolfas Urbšas. Klaipėda buvo visiškai išlaisvinta nuo vokiečių įsibrovėlių 1945 metų sausio 28 dieną. Miestas išminuotas po kelių dienų, o sovietų kariuomenė sugebėjo gerokai pasistūmėti į vakarus.

  Dėl blokados ir šturmo Klaipėda buvo smarkiai apgriauta.

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
  © Sputnik / Алексей Никольский

  Baltijos šalių valdžios ne kartą pareiškė, kad jų įstojimas į TSRS buvo "okupacijos" padarinys. Lietuva, Latvija ir Estija nuolat kovoja su "okupacijos padariniais" ir reikalauja atlyginti "žalą".

  Rusijos valdžia ne kartą pažymėjo, kad negali būti net kalbos apie TSRS neva įvykdytą Baltijos šalių okupaciją 1940 metais. Rusijos užsienio reikalų ministerija ne kartą aiškino, kad departamentas vertina Latvijos, Lietuvos ir Estijos įstojimą į TSRS kaip atitinkantį to meto tarptautines teisės normas.

  Anot Rusijos diplomatų, terminas "okupacija" čia negali būti vartojamas, nes tarp TSRS ir Baltijos šalių nebuvo vykdomi karo veiksmai, o kariuomenė buvo įvesta pagal susitarimą ir gavus aiškų šių respublikų valdžios institucijų sutikimą.

  Didžiausios nacistinės Vokietijos mirties stovyklos
  © Sputnik /
  Didžiausios nacistinės Vokietijos mirties stovyklos

  Dar šia tema

  Lietuvos prezidentas pagerbė Holokausto aukų atminimą
  Pagrindinė Holokausto pamoka, apie kurią pamiršo politikai
  Krokodilo ašaros Aušvice: ko Lietuvos prezidentas važiavo į Lenkiją
  Tegai:
  Lietuva, Klaipėda, Rusija

  Svarbiausios temos