16:33 2020 Vasario 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.0818
 • RUB70.6675
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Pinchas Goldšmitas ryškiausiu nepagrįsto politikų kišimosi į istorinius klausimus pavyzdžiu pavadino įstatymo projektą Lietuvoje, pagal kurį bus oficialiai pripažinta, kad respublika "nedalyvavo Holokauste"

  VILNIUS, sausio 29 — Sputnik. Lenkijos ir Ukrainos vyriausybės neturėtų kištis į istorinius klausimus be rimtos priežasties, kitaip bus kaip Lietuvoje, kur vietos valdžia nori įvesti teisinę atsakomybę už lietuvių dalyvavimo Holokauste paminėjimą, RIA Novosti sakė Europos rabinų tarybos pirmininkas Pinchas Goldšmitas.

  "Kai turi reikalą su istorija, svarbu būti teisingiems su faktais ir nekurti išgalvotos tikrovės. Yra daugybė pavyzdžių, kai revoliucionieriai, lauko vadai ir valdovai kovojo už savo tautos laisvę, vykdydami žiaurumus ir genocidą prieš kitą. Apskritai būtų protinga, kad vyriausybės nesikištų į konfliktą ir paliktų istoriją istorikams, jei tam nėra svarbių praktinių priežasčių, tokių kaip restitucijos taikymas ar jų šaliai grėsmę keliančio politinio proceso nutraukimas", — pažymėjo rabinas Goldšmitas.

  Ryškiausiu nepagrįsto politikų kišimosi į istorinius klausimus pavyzdžiu jis pavadino įstatymo projektą Lietuvoje, pagal kurį bus oficialiai pripažinta, kad respublika "nedalyvavo Holokauste". Anksčiau Europos rabinų taryba sukritikavo dokumentą, pavadindama jį "tiesioginiu įžeidimu šimtams tūkstančių Lietuvos žydų, kurių žudynes palaikė ir kurstė Lietuvos politikos ir karo lyderiai bei vietiniai Lietuvos gyventojai".

  Lenkijos prezidentas Andžejus Duda Holokausto atminimo dieną pakvietė Ukrainos vadovą Vladimirą Zelenskį kartu pagerbti karių, 1920 metais kovojusių su bolševikais, atminimą. 2020 metais Lenkija minės Varšuvos mūšio, vieno iš svarbiausių 1919–1921 metų Sovietų ir Lenkijos karo, kurio metu Lenkija sustabdė Raudonosios armijos pažangą, šimtmetį. Tais pačiais metais Lenkija sudarė susitarimą dėl bendrų karinių operacijų prieš sovietų kariuomenę su Ukrainos Liaudies Respublika, kuriai vadovavo Simonas Petliūra. Pasak Dudos, "Pilsudskio kareiviai" iš vienos pusės ir Petliūros kareiviai iš kitos atidavė savo gyvybes kovoje dėl bendro tikslo.

  Zelenskis, savo ruožtu, apkaltino Sovietų Sąjungą dėl Antrojo pasaulinio karo pradžios. Kalbėdamas apie nacių mirties stovyklos išvadavimą Aušvice, jis išvardijo šioje operacijoje dalyvavusius ukrainiečius. Ukrainos prezidentas savo kalboje nepaminėjo, kad koncentracijos stovyklą, kaip ir visą Lenkiją, išlaisvino Raudonosios armijos kareiviai.

  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
  © Sputnik /
  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje

  Dar šia tema

  Ekspertas: Holokausto klausimu Lietuvos valdžia bando "sėdėti ant dviejų kėdžių"
  Kaliningrado srityje vyko "Gyvybės maršas" Holokausto aukoms atminti — video
  Pagrindinė Holokausto pamoka, apie kurią pamiršo politikai
  Lietuvos prezidentas pagerbė Holokausto aukų atminimą

  Svarbiausios temos