07:14 2020 Vasario 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Paskutinius keletą metų ši liga registruojama Lietuvoje labai retai — vienas-du atvejai per metus

  VILNIUS, vasario 13 — Sputnik. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) pranešė apie pirmąjį vidurių šiltinės atvejį Lietuvoje šiais metais, pranešė centro spaudos tarnyba.

  Manoma, kad pacientas galėjo užsikrėsti liga Indonezijoje.

  ULAC duomenimis, pastaraisiais metais vidurių šiltinė yra labai reta Lietuvoje. 2016 metais užfiksuotas vienas atvejis, o 2017 ir 2018 metais — po du.

  Pasak ULAC gydytojos Galinos Zagrebnevienės, vidurių šiltinė, kurią sukelia bakterija Salmonella Typhi, paplitusi šilto klimato šalyse — Azijoje, Afrikoje, Lotynų Amerikoje.

  Pasaulyje kasmet užregistruojama apie 17 milijonų vidurių šiltinės atvejų ir apie 600 tūkstančių mirčių nuo šios infekcijos.

  Zagrebnevienė atkreipė dėmesį į tai, kad vidurių šiltinės infekcijos šaltinis yra sergantis šia liga žmogus ar vidurių šiltinės bakterijų nešiotojas, neturintis jokių ligos simptomų, tačiau su išmatomis sukėlėjus išskiria į aplinką. Užsikrečiama suvalgius užteršto bakterijos maisto, išgėrus užkrėsto vandens, per užterštas rankas ir aplinkos daiktus.

  Infekcijos simptomai paprastai atsiranda po dviejų savaičių. Ligai būdingas užsitęsęs karščiavimas, stiprūs galvos skausmai, bendras silpnumas, apetito praradimas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas. Negydomiems ligoniams po kelių savaičių žarnyne gali atsirasti opos, dėl kurių gali kilti komplikacijų.

  Vidurių šiltinės sukėlėjai ilgą laiką gali išlikti gyvybingi ant aplinkos daiktų, vandenyje ir maiste, todėl keliaujant nėra sunku užsikrėsti.

  ULAC pataria pasiskiepyti prieš vykstant į endemines šalis, taip pat rekomenduojama per atostogas gerti fasuotą geriamąjį vandenį, nepirkti ir nevartoti maisto iš gatvės prekeivių.

  Prieš valgant ir ruošiant maistą rekomenduojama kruopščiai nusiplauti rankas muilu ir nedelsiant kreiptis į gydytoją, jei pasireiškia vidurių šiltinės simptomai.

  Dar šia tema

  Europos Komisija įvertino koronaviruso įtaką pasaulio ekonomikai
  Kinijoje nuo koronaviruso išgydyta trijų mėnesių mergaitė
  Mokslininkai išsiaiškino, kiek laiko koronavirusas gyvena ant daiktų
  Tegai:
  vidurių šiltinė, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), Lietuva

  Svarbiausios temos