02:38 2020 Balandžio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.0956
 • RUB85.9486
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Emigracija Lietuvoje: priežastys, padariniai ir skaičiai (16)

  Per narystės Europos Sąjungoje laiką Lietuva dėl emigracijos neteko 11,6 proc. gyventojų, sakė ekonomistas Žygimantas Mauricas

  VILNIUS, vasario 17 — Sputnik. Jei ne emigracija, Lietuvoje senatvės pensijos galėtų būti apie 20 procentų didesnės nei dabar. Apie tai savo Facebook puslapyje parašė analitikas, "Luminor Lietuva" ekonomistas Žygimantas Mauricas.

  Tokią išvadą jis padarė atsižvelgdamas į dabartinę senatvės pensijų indeksavimo formulę ir dabartinį vidutinį užimtumo lygį Lietuvoje.

  Pasak Maurico, per 15 valstybės narystės ES metų šalis dėl emigracijos prarado 11,6 proc. šalies gyventojų.

  Analitikas pažymi, kad kas trečias 20–30 metų lietuvis išvyko iš Lietuvos, o tai lėmė, kad skirtumas tarp pensininkų ir užimtųjų skaičiaus Lietuvoje smarkiai išaugo ir ateityje augs.

  "Kadangi emigravusieji mokesčių Lietuvoje nemoka, senatvės pensijų mokėjimo našta vis labiau slėgs Lietuvoje likusių darbuotojų pečius, tad arba didės mokestinė našta (dėl ko sumažėtų šalies konkurencingumas) arba senatvės pensijos ir toliau liks žemiau skurdo rizikos ribos", — pastebėjo Mauricas.

  Anot analitiko, abi šios priežastys ilgainiui gali sukelti dar vieną emigracijos bangą, dėl kurios periferinės ES šalys, tokios kaip Lietuva, gali tapti neturtingais ir nekonkurencingais "senelių namais".

  Per pirmąjį šių metų mėnesį Lietuvoje buvo matoma teigiama migracija. Nepaisant to, demografinė padėtis šalyje negerėja. Dauguma ekspertų prognozuoja tolesnį gyventojų skaičiaus mažėjimą.

  Praėjusiais metais iš Lietuvos išvyko 32,2 tūkst. Kai kurie ekspertai mano, kad piliečiai išvyksta iš Lietuvos ieškodami geresnio gyvenimo kitose ES šalyse.

  Lietuvos vyriausybės vykdomos struktūrinės reformos taip pat gali paskatinti gyventojus emigruoti.

  Pasak eksperto Aleksejaus Iljaševičiaus, ilgainiui net ukrainiečiai negalės pakeisti Lietuvos demografinės padėties. Pavyzdžiui, nuo naujųjų metų Vokietija supaprastino už ES ribų esančių piliečių užimtumą.

  Ekspertas pasiūlė, kad po to daugelis Lenkijoje ir Lietuvoje dirbančių Ukrainos piliečių persikels į Vokietiją ieškodami didesnio atlyginimo.

  Kaip pabrėžė Iljaševičius, ukrainiečių migrantų srautai į Lietuvą sustos, tačiau natūralus šalies gyventojų mažėjimas — ne.

  Temos:
  Emigracija Lietuvoje: priežastys, padariniai ir skaičiai (16)

  Dar šia tema

  Paaiškėjo, kiek Lietuvos gyventojų tapo skolininkais už komunalines paslaugas
  Ministrų kabinetas nepritarė vienišų pensininkų paramos sistemai
  Tegai:
  emigracija, Lietuva, ES

  Svarbiausios temos