16:50 2020 Kovo 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.0977
 • RUB86.3819
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Vilniaus šantažas dėl ES subsidijų tranzitui į Kaliningrado sritį gali privesti prie to, kad prieš Lietuvą susivienys Rusija ir Briuselis, mano politologas Aleksandras Nosovičius

  VILNIUS, vasario 21 — Sputnik. Garantuota galimybė Rusijos piliečiams atvykti į Kaliningradą, keliaujant per Lietuvos teritoriją geležinkeliu arba automobilių keliais, buvo viena iš sąlygų Lietuvai įstoti į Europos Sąjungą, sakė Sputnik Lietuva politologas, ekonomistas Aleksandras Nosovičius.

  "Šis susitarimas buvo sudarytas tarp Rusijos ir ES. Lietuva, bandydama šantažuoti Briuselį ir Maskvą šiuo klausimu, pažeis pagrindinius susitarimus, kurie pavertė ją ES šalimi. Po to Briuselis turės visas priežastis kelti klausimą dėl to, kaip Lietuva atitinka narystės ES kriterijus — tai yra pirma. Antra, Rusija irgi turės klausimų Lietuvai, kuri pažeidžia savo tarptautinius įsipareigojimus", — teigė ekspertas.

  Pasak jo, toks elgesys sukels ypač rimtas pasekmes Vilniui.

  "Jei iš principo visus ankstesnius metus Rusijai į Lietuvą buvo nusispjauti, tai tada Rusijos Federacija rimtai užsiims Lietuva, ir šiai šaliai maža nepasirodys, nes krovinių ir keleivių tranzito į Kaliningradą klausimas — tai Rusijos nacionalinio saugumo klausimas. Ir jei Lietuva pradės kaišioti pagalius į ratus, ji patirs visas Rusijos nacionalinio saugumo pažeidimo pasekmes", — sakė Nosovičius.

  Jo teigimu, Vilnius turėtų labai aiškiai suprasti esamą situaciją.

  "Jie [Lietuvos politikai — Sputnik] šiuo atveju turi reikalų ne tik su Briuseliu, bet ir su Maskva. Akivaizdu, kad šie Linkevičiaus pareiškimai — beje, 2018 metų pabaigoje buvo panašus pareiškimas — sukels labai didelę konfrontaciją su Rusija. Be to, šiuo klausimu Maskva susivienys su Briuseliu, nes Lietuva pažeis susitarimus, kurie buvo sudaryti su abiem šalimis 2003 metais. Pasekmių Vilniui įsivaizdavimo ir iš rytų, ir vakarų aš nesiimsiu. Pono Linkevičiaus vietoje, jei pas jį vis dar liko smegenų, kad apskaičiuotų pasekmes, pasisaugočiau", — pabrėžė ekspertas.

  Rusų galimybės keliauti į Kaliningrado sritį per Lietuvą gali būti komplikuotos, jei ES biudžete bus skirta mažiau lėšų supaprastintos tranzito schemos įgyvendinimui, nei prašo Vilnius.

  Apie tai pareikšta šių dienų ES vadovų aukščiausiojo lygio susitikimo Briuselyje fone. Politikai aptaria 2021–2027 metų biudžetą. Lietuva nori, kad naujajame biudžete šiems poreikiams būtų skirta 215 milijonų eurų. Tuo tarpu Europos Komisija siūlo skirti mažesnę sumą — 139 milijonus eurų.

  Dar šia tema

  Nausėda susitikime su Europos Tarybos vadovu bandė apginti ūkininkų interesus
  Lietuvos prezidentas išvyko į Briuselį "nusiteikęs sunkioms deryboms" dėl ES biudžeto
  Nausėda: Lietuva kels klausimus, susijusius su sanglaudos politikos finansavimu
  Tegai:
  ES biudžetas, subsidijos, ES, tranzitas, Kaliningradas, Rusija, Lietuva

  Svarbiausios temos