04:54 2020 Spalio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.1856
 • RUB90.6421
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Europos Sąjungos šalys, tarp jų ir Lietuva, bando išspręsti aplinkos užterštumo plastiko atliekomis problemą

  VILNIUS, kovo 1 — Sputnik. Lietuva nusprendė įstoti į Europos plastiko paktą, pranešė Lietuvos vyriausybės spaudos tarnyba.

  Paktas buvo parengtas Prancūzijos ir Nyderlandų iniciatyva. Juo siekiama išspręsti aplinkos užterštumo plastiko atliekomis problemą.

  Anot kabineto, pastaraisiais metais plastiko atliekų kiekis Lietuvoje padidėjo. 2017 metais buvo surinkta 93,3 tūkst. tonų atliekų, o 2018 metais — daugiau nei 100 tūkst. 

  "Paktu siekiama, kad iki 2025 m. vienkartinių plastiko gaminių ir pakuočių iš žaliavinio plastiko naudojimas Europoje būtų mažinamas bent 20 proc., o visi šie teikiami rinkai gaminiai ir pakuotės, kiek įmanoma, būtų naudojami pakartotinai ir perdirbami", — teigiama pranešime.

  Skaičiuojama, kad iki 2025 metų bus galima perdirbti mažiausiai 25 procentais vienkartinių plastikinių gaminių ir pakuočių, o naujuose gaminiuose ir pakuotėse bus bent 30 procentų perdirbto plastiko.

  Prie šios iniciatyvos taip pat ketina prisijungti Danija, Suomija, Švedija, Ispanija, Portugalija, Italija, Prancūzija ir Olandija.

  BurgerFest 2019, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Владислав Адамовский

  Spalio mėnesį Lietuvos vyriausybė nusprendė nubausti pardavėjus, kurie klientams nemokamai platina plastikinius maišelius. Anksčiau jie buvo uždrausti, tačiau baudos nebuvo paskirtos. Aplinkos ministerijos duomenimis, už pirmąjį pažeidimą bus tik įspėjimas, o už antrąjį — 30–60 eurų bauda. Bendrovės vadovai ir kiti atsakingi asmenys pirmą kartą bus nubausti 100 eurų, o antrą — 200 eurų.

  Praėjusiais metais Europos Parlamentas patvirtino vienkartinių plastikinių gaminių naudojimo draudimą, kuris įsigalios 2021 metais. Į sąrašą įtraukiami plastikiniai stalo indai, medvilnės pumpurai, kokteilių šiaudeliai ir maišytuvai, balionų laikikliai.

  Prieš tai EP aplinkos komitetas taip pat patvirtino plastikinių gaminių, kurie sudaro daugiau kaip 70 procentų jūrinių šiukšlių, draudimą. Be to, ES nuo 2025 metų norima sumažinti plastikinių gaminių, kurie neturi kitos alternatyvos, naudojimą.

  Dar šia tema

  Klaipėdos rajone į gamtą išmesta beveik 80 kubinių metrų naudotų padangų
  Žiniasklaida pranešė, kad dėl koronaviruso Kinijoje sumažėjo išmetamo CO2 kiekis
  Tegai:
  aplinkos užteršimas, ES, Lietuva, plastikas

  Svarbiausios temos