15:48 2020 Spalio 30
Tiesioginis eteris
 • USD1.1704
 • RUB93.0481
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Pasaulinės politikos požiūriu Smetonos vaidmuo buvo menkas, sakė politikos analitikas ir publicistas Armenas Gasparianas

  VILNIUS, kovo 12 — Sputnik. Buvusį Lietuvos prezidentą Antaną Smetoną bandoma pristatyti kaip progresyvų, gana demokratišką politiką, tačiau ši pozicija neatlaiko kritikos, interviu Sputnik Lietuva sakė istorikas ir publicistas Armenas Gasparianas.

  Anksčiau Lietuvos vyriausybė pritarė paminklo Vasario 16-osios Akto signatarui, Lietuvos Tarybos Pirmininkui, Lietuvos Valstybės Prezidentui Antanui Smetonai statyboms. Paminklą siūloma įrengti Gedimino prospekte.

  "Negaliu pasakyti, kad pati žinia, jog Lietuvos vyriausybė patvirtino paminklo Smetonai pastatymą Gedimino prospekte, mane nustebino. Lietuvoje šio žmogaus kultas buvo metodiškai skatinamas mažiausiai pastaruosius 25 metus. Jis rodomas kaip progresyvus politikas, kuris toje epochoje buvo labai demokratiškas, kuris negailėjo pastangų išlaikyti Lietuvos nepriklausomybę. Tačiau tai visiškai neatlaiko jokios kritikos. Jis nebuvo jokiu demokratu, o buvo normalus dešinysis politikas tos epochos", — sakė politologas.

  Gasparianas pažymėjo, kad tuo metu Europoje iš esmės nebuvo demokratinių vyriausybių, jos visos vienaip ar kitaip rėmėsi dešiniųjų ideologija, o skirtumas buvo tas, kad tai buvo dešiniųjų konservatizmas ar radikalizmas. Anot eksperto, Lietuvos parlamentarai ir vyriausybės nariai greičiausiai tiki, kad Smetona ketino ginti Lietuvos nepriklausomybę.

  Vilnius, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Владислав Адамовский

  "Tačiau koks buvo jo veiklos rezultatas? Tai yra pats svarbiausias dalykas. O tai, kad bus paminklas, kad bus atidengtos atminimo lentos, nufilmuos dokumentinius filmus, tai tik vidinis atvejis. Pasaulinės politikos požiūriu, šio žmogaus vaidmuo buvo menkas. Jei apie jį kas nors prisimena, tai tik Lietuvos nevykėlių karta. Tačiau epochoje, kai kaimyninėje Estijoje kilo blogiausia jos istorijoje ekonomikos krizė, epochoje, kai šėlsta koronavirusas, turbūt būtų galima rasti prasmingesnį užsiėmimą nei statyti paminklą", — sakė analitikas.

  Antanas Smetona buvo Lietuvos Respublikos prezidentas 1926–1940 m. Iš esmės po karinio perversmo jis nustatė autoritarinį režimą. Prieš prasidedant Antrajam pasauliniam karui, jis atvirai rėmė hitlerinę Vokietiją ir priešinosi Sovietų Sąjungai.

  Taip pat skaitykite:

  Tegai:
  Armenas Gasparianas, politologas, Antanas Smetona

  Svarbiausios temos