11:13 2020 Liepos 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.1286
 • RUB80.4584
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2159)

  Pasak profesoriaus, konjunktyvitas laikomas vienu iš dažnesnių užsikrėtimo virusais simptomų, COVID-19 irgi gali sukelti vadinamąją "raudonų akių" ligą

  VILNIUS, gegužės 30 — Sputnik. Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas pareiškė, kad COVID-19, kaip ir bet kuri viršutinių kvėpavimo takų liga, įskaitant peršalimą ir gripą, sukelti konjunktyvitą arba vadinamąją "raudonų akių" ligą (nes akių baltymai pasrūva krauju). Apie tai jis parašė savo Facebook puslapyje.

  Koronavirusas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Григорий Сысоев

  "PSO konjunktyvitą laiko vienu iš dažnesnių užsikrėtimo virusais simptomų, tokių kaip kosulys, karščiavimas ir skonio ar kvapo pojūčių praradimas. Virusinis konjunktyvitas gali sukelti ašarojimą, akys atrodo tarsi pribertos smėlio", — rašo medikas.

  Pasak jo, šis simptomas paprastai itin nesutrikdo regos, bet jei paveikiama virš vyzdžio ir rainelės (spalvota) akies dalis, vaizdas gali būti neryškus.

  Vėliau Čaplinskas atsakė į klausimą, ar galima užsikrėsti COVID-19 per akis. Užtikrintai atsakyti dar negalima, bet biologinė tikimybė yra.

  "Skaidrus audinys, padengiantis akies baltymą ir voko vidų, vadinamas jungine, gali būti užkrečiamas adenovirusais, susijusiais su peršalimo ligomis, ir herpes simplex virusu. Pasak tyrėjų, akies audinį gali užkrėsti ir SARS-CoV-2. Jei užkrėstas asmuo kosėdamas, čiaudėdamas ar net kalbėdamas, paskleidžia užkrato lašelius, jie gali paliesti akis ir patekti į nosies ertmę. Be to, žmonės dažnai trina ir liečia akis", — aiškina profesorius.

  Toliau jis pridūrė, kad tyrimas, siekiant išsiaiškinti, ar SARS-CoV-2 galima užsikrėsti per akis, parodė, kad akies paviršių dengiančios ląstelės turi ACE2, prie kurio koronavirusas gali prisitvirtinti ir patekti į ląstelę. Be to, tyrėjai nustatė, kad akies paviršiaus ląstelės gamina ir TMPRSS2 — fermentą, kuris padeda virusui patekti į ląstelę.

  Dviratininkai
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Virusas buvo aptiktas COVID-19 sergančių žmonių ašarose ir junginės tepinėlių mėginiuose. Akys ir ašaros ilgiau gali būti infekcijos šaltinis kitiems, apibendrino Čaplinskas.

  Lietuvoje nustatyti 1670 užsikrėtimo atvejai, 1229 žmonės pasveiko, 70 pacientų mirė. Iki birželio 16 dienos Lietuvoje galioja karantino režimas.

  Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užregistruota daugiau nei 5,7 milijono ligos atvejų, mirė daugiau nei 357 tūkstančiai žmonių.

  Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
  © Sputnik /
  Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
  Temos:
  Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2159)

  Dar šia tema

  ULAC vadovas papasakojo apie sėkmingus mokslinius COVID-19 tyrimus su beždžionėmis
  Čaplinskas nesutinka su NVSC teiginiu, kad Lietuvoje nedaug besimptomių atvejų
  ULAC vadovas pasiūlė įvesti "COVID-19 pasą"
  Ekspertas: Lietuva neturėtų skubėti įvesdama "COVID-19 pasus"
  ULAC vadovas papasakojo, kokiomis sąlygomis baltarusiams gali atidaryti įvažiavimą
  Tegai:
  COVID-19, koronavirusas

  Svarbiausios temos