07:11 2020 Rugpjūčio 11
Tiesioginis eteris
 • USD1.1763
 • RUB86.6154
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Įsigaliosiančiame kompensuojamųjų vaistų kainyne įrašyta daugiau kaip 2 tūkst. vaistų, beveik 100 jų — nauji prekiniai pavadinimai

  VILNIUS, birželio 27 — Sputnik. Nuo liepos 1 dienos įsigalioja naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

  Vilniaus Rotušės aikštė, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Naujajame kompensuojamųjų vaistų kainyne įrašyta per 2 tūkst. vaistų. Beveik 100 jų — nauji prekiniai pavadinimai — tai kraujo krešėjimą, širdies ir kraujagyslių, nervų sistemas veikiantys, taip pat antinavikiniai vaistai.

  Kainyne sumažėjo daugiau nei 700 vaistų bazinės kainos, 1200 išliko nepakitusios. Vaistų tiekėjai sutiko padaryti nuolaidas beveik 300 į kainyną įrašytų vaistų. 

  Skaičiuojama, kad naujasis Kainynas per 2020 metų III ketvirtį Privalomojo sveikatos draudimo fondui (PSDF) leis sutaupyti apie 850 tūkst. eurų.

  Kas pasikeitė kompensuojamųjų vaistų kainyne

  Siekiant užtikrinti nenutrūkstamą pacientų gydymą dalis vaistų — 238, nors ir neatitiko paciento priemokai taikomų reikalavimų, Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisijos sprendimu, liko ir naujajame kainyne. Šie vaistiniai preparatai laikomi būtinaisiais ir jų nėra galimybės pakeisti kitais. Daugiausia tai vieno gamintojo vaistai, biologiniai ir panašaus terapinio poveikio vaistai, taip pat — sudėtiniai preparatai.

  Taip pat priimtas sprendimas, kad 24 vaistai nuo liepos 1 dienos nebebus išrašomi kaip kompensuojamieji, jie galės būti pakeičiami kitais esančiais kainyne kompensuojamaisiais vaistais.

  Be to, į naują kainyną įrašyti net 17 naujų veikliųjų medžiagų, kurios jau prieinamos per 8 tūkst. pacientų. Dalis vaistų yra taikoma onkologinių ligų gydymui tokių kaip krūties vėžys, plaučių vėžys, urotelio karcinoma, kepenų ląstelių karcinoma, galvos ir kaklo plokščiųjų ląstelių vėžys, dauginė mieloma. Taip pat pirminei progresuojančiai išsėtinei sklerozei, narkolepsijai su katapleksija, III ir IV funkcinės klasės krūtinės anginai, persirgtam miokardo infarktui, po širdies kateterinio arba chirurginio gydymo, atopiniui dermatitui ir migrenai gydyti. Visi šie vaistai yra įrodę pridėtinę terapinę naudą, palyginti su dabar taikomu gydymu, ir atitinka jų kainai keliamus reikalavimus.

  Skaičiai

  Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, už kompensuojamuosius vaistus Lietuvos vaistinėse pernai iš viso sumokėta 325 mln. eurų. Didžioji dalis — 303 mln. eurų — šios sumos buvo padengta iš PSDF. 

  Gyventojai kompensuojamųjų vaistų priemokoms iš viso išleido 22 mln. eurų — 17 mln. eurų mažiau nei 2018-aisiais. Daugiausia priemokų praėjusiais metais gyventojams teko sumokėti įsigyjant kardiologinių vaistų — 13 mln. eurų, nervų sistemą veikiančių — 1,9 mln. eurų ir virškinimo traktą veikiančių vaistų — 1,6 mln. eurų.

  Šiuo metu priemoka už kompensuojamojo vaisto pakuotę, kai vaistas kompensuojamas 100 proc., Lietuvoje negali viršyti 6,36 euro. Statistika rodo, kad šiais metais vidutiniškai vienas pacientas už receptą prisimoka iki 2,60 euro.

  Kompensuojamųjų vaistų kainynas Lietuvoje sudarinėjamas keturis kartus per metus. 

  Dar šia tema

  Ekspertai papasakojo, kaip karantinas pakeitė lietuvių apsipirkimo įpročius
  Per penkias dienas rinką pasiekė beveik 300 tūkst. litrų dezinfekcinio skysčio

  Svarbiausios temos