07:33 2020 Spalio 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1810
 • RUB92.0238
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (68)

  Vandalai suniokojo Vilniaus Gaono ir "Aiskaudos" prototipu tapusio daktaro Cemacho Šabado paminklus

  VILNIUS, birželio 27 — Sputnik. Šį savaitgalį Lietuvos sostinėje išniekinti dviejų garsių Vilniaus žydų istorinių asmenybių paminklai. 

  Vilniaus policija pranešė, kad birželio 26 dieną, apie 22 val., buvo gautas pranešimas, kad Vilniuje, Žydų gatvėje, pastebėta, jog šviesios spalvos skysčiu apipiltas paminklas, skirtas Vilniaus Gaonui. 

  Šeštadienį Lietuvos žydų bendruomene informavo, kad dažais apipiltas ir sostinės senamiestyje stovintis kone prieš šimtmetį rašytojo Kornejaus Čiukovskio pasakos "Daktaras Aiskauda" personažo prototipu tapusio daktaro Cemacho Šabado paminklas Mėsinių gatvėje.

  Памятник Вильнюсскому Гаону
  Paminklas, skirtas Vilniaus Gaonui

  "Šį savaitgalį išniekinti du garsių Vilniaus žydų istorinių asmenybių paminklai. Neapykantos išpuoliai Vilniuje nesibaigia", — teigiama žydų bendruomenės pranešime.

  Išpuolį socialiniame tinkle pasmerkė ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

  "Vandalizmui vietos Vilniuje nėra ir nebus. Vakarykštis piktavalių siekis savo veiksmais sumenkinti ir įžeisti Vilniaus ir Lietuvos žydų bendruomenę parodo tik pačių vandalų menkumą. Lietuvai šiemet minint Gaono metus, suniokoti Vilniaus Gaono paminklą ir "Daktaro Aiskauda" personažo prototipu tapusio daktaro Cemacho Šabado skulptūrą yra ne tik vandalizmo aktas. Lygiai taip pat, kaip ir pavasarį vandalizuotas Jono Basanavičiaus kapas, tai yra išpuolis, nukreiptas prieš mus visus, prieš toleranciją ir pagarbą, ilgus tautų tvarios bendrystės saitus, pagarbą, vertybes", — rašo meras.

  Šimašius teigia, kad Vilnius visada buvo ir liks laisvės ir atvirumo sostinė, kurioje visada bus vietos įvairių kultūrų, religijų, įsitikinimų žmonėms. 

  Памятник доктору Айболиту (Цемаху Шабаду) в Вильнюсе
  Cemacho Šabado paminklas Mėsinių gatvėje

  Jis taip pat pažymėjo, jog paminklai jau valomi, pasitelkus į pagalbą ir specialistus, kad nebūtų padaryta žalos valant chemikalus ir miestiečiai bei miesto svečiai galėtų jais vėl džiaugtis.

  2020-ieji Lietuvoje paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos minėjimo metais.

  Prieš Antrąjį pasaulinį karą Lietuvoje gyveno daugiau nei 200 tūkstančių žydų. 90 % jų žuvo per Holokaustą. Tai yra didžiausias tokių netekčių procentas fašistų okupuotose Europos šalyse.

  Temos:
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (68)
  Tegai:
  žydai, Vilnius

  Svarbiausios temos