16:03 2020 Gruodžio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.2151
 • RUB90.8441
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Erkės yra kelių dešimčių ligų nešiotojos. Pavojingiausia iš jų yra encefalitas, labiausiai paplitusi yra boreliozė

  VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Šių mažų kenkėjų padarytą žalą sunku įvertinti. 

  Pasekmės gali būti katastrofiškos — iki visiško paralyžiaus. Apie galimas pasekmes ir kaip jų išvengti rašoma RIA Novosti straipsnyje.

  I. M. Sečionovo pirmojo Maskvos valstybinio medicinos universiteto atstovė Liudmila Ganuškina RIA Novosti paaiškino, kad pirmasis erkių aktyvumo pikas įvyksta ankstyvą pavasarį, kai pradeda tirpti sniegas.

  "Dabar jos yra pakankamai sočios ir dauginasi. Tačiau rugpjūtį ir rugsėjį įvyks antrasis antplūdis — šiuo metu miškai pilni grybautojų, turite būti labai atsargūs", — sako medikė.

  Erkės yra kelių dešimčių ligų nešiotojos. Pavojingiausia iš jų yra encefalitas, labiausiai paplitusi yra boreliozė. Encefalitas pažeidžia galvos ar nugaros smegenis, o tai gali sukelti paralyžių ir net mirtį. Boreliozė panaši į įprastą peršalimą, tačiau galimos pasekmės po kelerių metų — lėtinis artritas ar kitos komplikacijos.

  Pasak ekspertės, erkės yra užsikrėtusios įvairiais patogenais. Sezono metu ekspertai stebi jų ir įkąstų bei sergančių žmonių skaičių. Kuo toliau į rytus, tuo daugiau užsikrėtusių erkių, tačiau rodikliai keičiasi sezonui bėgant.

  Kanda neskausmingai

  Boreliozė buvo laikoma lengva erkinio encefalito forma. Pakyla temperatūra, vėliau žmogus pasveiksta ir apie tai pamiršta. Tačiau negydoma boreliozė yra pavojinga — po kurio laiko gali pasireikšti sąnarių ligos, atsirasti širdies komplikacijų. Kad būtų pritaikytas gydymas, reikia kreiptis į infekcinių ligų specialistą.

  Boreliozės prevencijos nėra, tačiau nuo erkinio encefalito galima pasiskiepyti.

  "Niekada nepakenks apsauginės priemonės: kelnės turėtų būti sukištos į batus, užveržtos diržu, o galva — uždengta. Erkė ropoja į viršų, kol randa neuždengtos odos plotą. Įsisiurbia neskausmingai", — perspėja ekspertė.

  Jei erkė vis dėlto įsisiurbė, turite ją kuo greičiau ištraukti. Tai geriausia padaryti gydytojui, bet galima ir patiems. Svarbiausia, kad tai būtų padaryta per kelias valandas.

  "Neišsigąskite, atsargiai nuimkite erkę, kad nepaliktumėte galvutės. Užsidėkite pirštines, suimkite nykščiu ir smiliumi, truputį pasukite. Jei galvutė vis tiek nutrūko, ištraukite ją kaip rakštį. Žaizdą apdorokite bet kokiomis priemonėmis, kurios yra po ranka — jodu, alkoholiu. Čia nėra nieko sudėtingo", — sako Ganuškina.

  Erkę reikia pateikti tyrimams į artimiausią higienos ir epidemiologijos centro laboratoriją.

  Apsauga nuo miško erkių
  © Sputnik
  Apsauga nuo miško erkių
  Tegai:
  erkės

  Svarbiausios temos