08:20 2020 Rugsėjo 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1634
 • RUB90.4050
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Miškininkai pataria visų pirma atkreipti dėmesį į gamtos objektus — į medžių žievę, kerpes, samanas bei skruzdėlynus

  VILNIUS, liepos 29 — Sputnik. Išsiruošus į mišką ne visuomet po ranka išmanusis įrenginys ar kompasas, todėl kyla pavojus pasiklysti medžių tankmėje. Visgi yra būdų, kaip orientuotis miške ir be prietaisų pagalbos. Apie juos pasakojama Aplinkos ministerijos pranešime.

  Miškininkai pataria visų pirma atkreipti dėmesį į gamtos objektus: daugelio medžių žievė šiaurinėje pusėje grubesnė. Beržo žievė baltesnė ir švaresnė pietinėje pusėje. Pušų kamienai šiaurinėje pusėje po lietaus pajuosta.

  Be to, medžiai, akmenys, mediniai ar čerpių stogai šiaurinėje pusėje labiau padengti kerpėmis ir samanomis, o skruzdėlynai dažniausiai būna pietinėje medžių, kelmų ar krūmų pusėje, o jų šiaurinis šlaitas statesnis nei pietinis.

  Tuo tarpu pavasarį sniegas anksčiau nutirpsta pietiniame kalvos šlaite, be to, jis greičiau sužaliuoja.

  Anot aplinkosaugininkų, dar vienas kelrodis — kvartaliniai stulpai. Visi stambesni valstybiniai miškai yra padalinti kvartalais, tarp kurių iš šiaurės į pietus ir iš rytų į vakarus susikerta keturių metrų pločio linijos. Čia galima matyti įkastus kvartalinius stulpus, ant kurių užrašyti skaičiai, pagal kuriuos tiksliai nustatoma pasaulio kryptis.

  "Atsiminkite taisyklę: gretimų kvartalų numeriai didėja iš vakarų į rytus ir iš šiaurės į pietus. Pavyzdžiui, ant kvartalinio stulpo keturių šonų užrašyti tokie skaičiai: 4, 5, 15, 16. Mažųjų skaičių pora atsukta į šiaurę, didžiųjų į pietus. Atsistojus iš mažesniųjų skaičių pusės stulpo briauna tarp 4 ir 5 rodys linijos kryptį į šiaurę, o tarp 15 ir 16 — į pietus. Tarp 4 ir 15 bus vakarai, tarp 5 ir 16 — rytai", — pabrėžiama pranešime.

  Miškuose kvartalinės linijos paprastai nebūna ilgesnės nei kilometras, tad net ir klaidžiausiame miške tiesiai žygiuodami greitai išeisite į liniją, kurioje rasite kvartalinių stulpų. 

  Be to, pravartu prieš išvyką išsibraižyti mišką ant popieriaus lapo, padalinti jį kvartalais ir juos sunumeruoti. Taip įsiminsite miško teritoriją, bus lengviau orientuotis, o pasiklydus — nepasimesti.

  Miškai Europos Sąjungos teritorijoje
  © Sputnik /
  Miškai Europos Sąjungos teritorijoje
  Tegai:
  miškas

  Svarbiausios temos