01:47 2020 Rugpjūčio 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.1765
 • RUB86.7275
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Pastaraisiais metais pastebimai padidėjo geriančių žmonių skaičius, o tarp jaunesnių nei 30 metų asmenų šis skaičius padvigubėjo

  VILNIUS, rugpjūčio 2 — Sputnik. Lietuva pralaimėjo karą su alkoholizmu, rašo ekspertas Aleksejus Iljaševičius tinklalapyje "RuBaltic.ru".

  Anot Vilniaus universiteto mokslininkų, per ketverius metus pastebimai išaugo alkoholinių gėrimų vartojančių žmonių skaičius, o tarp žmonių iki 30 metų šis skaičius išaugo dvigubai.

  Tuo tarpu, kaip primena ekspertas, valdančioji partija "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga" (LVŽS), laimėjusi 2016 metų rinkimus, kaip vieną iš savo prioritetų paskelbė kovą už blaivumą. Vėliau padidėjo akcizai, uždraustas alkoholio pardavimas asmenims iki 20 metų, įvesti alkoholio pardavimo terminai ir kitos priemonės. Apribojimai taip pat paveikė paplūdimio kavinių savininkus, kuriems buvo uždrausta prekiauti alkoholiu.

  "Kova dėl blaivybės, kurią paskelbė "valstiečiai", sukelia pasipriešinimo judėjimą. Pavyzdžiui, protingi verslininkai rado būdą apeiti vieną iš apribojimų: praėjusį rudenį Lietuvoje atsirado stipriojo alkoholio saugyklos, iš kurių bet kada galite pasiimti butelį. Tokią paslaugą siūlanti įmonė neužsiima alkoholinių gėrimų pardavimu — tiesiog saugo savo partnerio gaminius. Visuomenės pasipiktinimas privertė parlamentą grąžinti lengvą (iki 15 laipsnių) alkoholį į paplūdimio kavines", — rašo Iljaševičius.

  Pasak Vilniaus universiteto docentės Vitos Karpuškienės, per pastaruosius penkerius metus vienam gyventojui suvartoto alkoholio kiekis sumažėjo, tačiau jei 2016 metais alkoholį vartojo 57 procentai lietuvių, tai 2020 metais šis skaičius padidėjo iki 64 procentų.

  Pastebima, kad alkoholį vartojančių lietuvių grupė tapo daug jaunesnė. Alkoholį vartoja 21 procentas gyventojų, jaunesnių nei 30 metų, palyginti su 10 procentų 2016 metais.

  Leidinyje teigiama, kad amžius nuo 20 iki trisdešimties 30 — tobulėjimo, aktyvaus darbo ir šeimos santykių kūrimo laikas. Alkoholis netinka šiam grafikui. Neatsitiktinai procentais žmonės iki trisdešimties geria žymiai mažiau nei vyresni tautiečiai. Liūdniausia, kad alkoholio vartojimas auga tarp jaunų žmonių.

  Anot eksperto, dešimtajame dešimtmetyje gimusiems lietuviams vis sunkiau rasti savo vietą gyvenime. Be to, alkoholio vartojimas tarp jaunų žmonių galėjo padidėti dėl "valstiečių" kovos su alkoholiu kampanijos.

  Lietuva dažnai yra tarp lyderių pagal gyventojų suvartoto alkoholio kiekį. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) savo apžvalgoje pripažino Lietuvą "labiausiai geriančia" šalimi pasaulyje.

  Respublikos valdžia bando kovoti su šia problema didindama alkoholio akcizus. Nuo 2020 metų kovo 1 dienos akcizo mokesčio tarifas buvo padidintas nuo 1832 iki 2025 eurų už hektolitrą gryno etilo alkoholio. Mokestis padidėjo 10,5 proc.

  Alkoholio kainos Europos Sąjungoje
  © Sputnik /
  Alkoholio kainos Europos Sąjungoje

  Dar šia tema

  Lietuva atsidūrė tarp ES lyderių pagal santuokoje gimusių vaikų skaičių
  Lietuvoje valstybės skolos ir BVP santykis — vienas žemiausių ES
  Tegai:
  alkoholizmas, Lietuva, alkoholis

  Svarbiausios temos