12:21 2020 Rugsėjo 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1634
 • RUB90.4050
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (359)

  Pasak užsienio reikalų ministro, kandidatės į Baltarusijos prezidentus atvykimas nebuvo suplanuotas iš anksto, ji išvyko į kaimyninę šalį po to, kai paliko skundą CRK ir ten buvo sulaikyta

  VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas Linas Linkevičius interviu televizijai "Dožd" atskleidė kandidatės į Baltarusijos prezidentus Svetlanos Tichanovskajos atvykimo į Lietuvą detales.

  Anot ministro, jis su ja tiesiogiai nebendravo, bet bandė su ja susisiekti, kai ji dar buvo Baltarusijoje. Jam nepavyko to padaryti. Tuo tarpu, kaip sakė ministras, kandidatės į prezidentus atvykimas nebuvo suplanuotas iš anksto.

  "Vakare mėginau su ja susisiekti, nes ten vyksta audringi įvykiai, įtampa didžiulė. Norėjau tiesiog pasikalbėti. Tačiau nepavyko: nei tiesiogiai, nei per būstinę, nei per ambasadą. Ir aš, žinoma, tada taip pat informavau, kad mes nežinome, kur ji yra, kokiomis aplinkybėmis ir pan.", — pasakojo užsienio reikalų ministras.

  Linkevičius papasakojo, kad Tichanovskaja apsilankė Centriniame rinkimų komitete (CRK) kartu su savo advokatu ir paliko skundą dėl balsų skaičiavimo. Tuomet advokatas išėjo, o ji pasiliko ir "buvo sulaikyta CRK septynioms valandoms".

  "Ir tada, kaip suprantu, ji neturėjo daug pasirinkimo. Visgi buvo kažkoks pokalbis su valdžios atstovais, įskaitant tam tikrą spaudimą. Ir ji tiesiog neturėjo pasirinkimo, kaip palikti šalį. Kitas pasirinkimas nebuvo priimtinas", — pažymėjo ministras.

  Taip pat Linkevičius pranešė, kad Tichanovskaja turi nacionalinę vizą, kuri suteikia teisę vienerius metus būti Lietuvoje. Taip pat dar vienas argumentas, kodėl ji atvyko į respubliką, buvo jos vaikai, kurie jau buvo čia.

  Interviu ministras taip pat neatmetė, kad Europos Sąjunga gali įvesti sankcijas Baltarusijai dėl šalyje vykusių prezidento rinkimų. Anot jo, rinkimai Lietuvoje nėra suvokiami kaip teisėti, nes beveik nebuvo užsienio stebėtojų, nebuvo galimybės stebėti spaudai, o internetas tiesiog neveikė.

  Anot ministro, Lietuva taip pat nesiruošia sveikinti išrinktojo prezidento Aleksandro Lukašenkos. "Apskritai iš esmės nėra su kuo sveikinti", — sakė Linkevičius.

  Antradienį buvo paskelbtas Tichanovskajos vaizdo pranešimas, kuriame ji kalbėjo apie savo išvykimą iš respublikos. Anot jos, ji priėmė sprendimą "visiškai savarankiškai" ir nei draugai, nei artimieji, nei rinkimų komanda niekaip negalėjo to įtakoti.

  Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Remiantis preliminariais CRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka padidėjo 80,08 proc., Tichanovskaja — antroje vietoje su 10,09 proc.

  Netrukus po to, kai sekmadienį buvo uždarytos rinkimų apylinkės ir paskelbti nacionalinės išvežimo apklausos rezultatai, nepatenkintieji rezultatais nuvyko į Minsko centrą protestuoti. Jie vyko ir kituose dideliuose miestuose. Saugumo pajėgoms pavyko stabilizuoti situaciją, tačiau pirmadienį prasidėjo antroji protestų banga.

  Per dvi dienas trukusį protestą žuvo vienas žmogus, keliasdešimt, įskaitant teisėsaugos pareigūnus, buvo sužeisti. Keli tūkstančiai buvo sulaikyti.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (359)

  Dar šia tema

  Lietuva pasirengusi priimti opozicijos atstovus iš Baltarusijos
  Nausėda mano, kad paskelbti Tichanovskajos vaizdo pranešimai buvo daryti ne laisva valia
  Lietuvos prezidentas kalbėjosi telefonu su Tichanovskaja
  Tegai:
  Lietuva, prezidento rinkimai, Baltarusija, Linas Linkevičius, Svetlana Tichanovskaja

  Svarbiausios temos