04:18 2020 Rugsėjo 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1787
 • RUB89.9825
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2557)

  Įvertinus pusmečio rezultatus pastebima, kad karantinas ir apribojimai prekybos vietoms neabejotinai paveikė vartotojų pirkimo įpročius, skatino vartotojus ir verslininkus dažniau kreiptis į VVTAT aktualiais vartotojų teisių apsaugos klausimais

  VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Situacija dėl koronaviruso pandemijos pakeitė vartojimo įpročius ir lėmė dažniau kylančius vartojimo ginčus, rašo Teisingumo ministerija.

  Per pirmąjį 2020 metų pusmetį Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) sulaukė daugiau nei 18 000 vartotojų ir verslininkų kreipimųsi, tai yra 22 proc. daugiau nei pernai.

  "Susiklosčiusi situacija iškėlė naujas problemines vartotojų teisių sritis — atšaukti renginiai ir kelionės, klaidinimas dėl dezinfekcinių ir apsauginių prekių savybių, laiku nepristatomos prekės, nepageidaujama reklama ir kt. — visa tai lėmė rekordinį kreipimųsi skaičių. Šiemet asmenis konsultuojame ir šviečiame kaip niekad aktyviai", — teigė VVTAT direktorė Neringa Ulbaitė.

  Analizuojamu laikotarpiu VVTAT išnagrinėjo beveik 3 000 vartojimo ginčų — 27 proc. daugiau, nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Dažniausiai vartotojų ir prekybininkų nesutarimai kilo dėl elektrotechnikos prekių, avalynės ir drabužių, tačiau ryškiausi pokyčiai stebėti turizmo ir laisvalaikio paslaugų srityse.

  VVTAT specialistai išnagrinėjo 476 vartojimo ginčus dėl turizmo ir laisvalaikio paslaugų (2019 metų I pusmetį — 163) ir atsakė į 2 148 paklausimus (2019 metų I pusmetį — 313). Dauguma vartotojų kreipėsi dėl atšauktų kelionių, neįvykusių renginių, sporto klubų paslaugų teikimo bei apgyvendinimo paslaugų.

  Su rimtais išbandymais susidūrė ir internetinės prekybos sektorius. 34 proc. į VVTAT besikreipusių vartotojų nurodė, kad prekes ir paslaugas pirko internetu (2019 metų I pusmetį — 27 proc.). Išaugus internetinės prekybos paklausai neapsieita be ginčų — vartotojai skundėsi laiku nepristatomomis prekėmis, prekių komplektacijos neatitikimais, neteikiamais atsakymais į pretenzijas, mechaniniais pažeidimais ir kt. Dažniau nei ankščiau vartotojai kreipėsi dėl socialiniuose tinkluose bei telefonu užsakytų, bet nepristatytų prekių.

  Ginčų sprendimo rezultatai parodė, kad verslininkai rečiau buvo linkę kilusius ginčus spręsti taikiai. 2020 metų I pusmetį taikiai išspręsti 37 proc. ginčų, kai 2019 metais tuo pačiu laikotarpiu šalys susitaikė 48 proc. atvejų. Tikėtina, kad tokią tendenciją lėmė išaugęs nepagrįstų vartotojo prašymų skaičius — iš visų VVTAT komisijos priimtų sprendimų, 56 proc. atvejų vartotojo reikalavimai atmesti kaip nepagrįsti.

  Įvertinus pusmečio rezultatus pastebima, kad karantinas ir apribojimai prekybos vietoms neabejotinai paveikė vartotojų pirkimo įpročius, skatino vartotojus ir verslininkus dažniau kreiptis į VVTAT aktualiais vartotojų teisių apsaugos klausimais.

  Temos:
  Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2557)

  Dar šia tema

  Lietuvoje ir toliau pasienyje bus tikrinami atvykstančiųjų dokumentai
  Ekonomikos skatinimo plano įgyvendinimo priemonėse ir toliau pastebimas stabilumas
  NVSC paragino keliaujančius anketas pildyti elektroniniu būdu
  Tegai:
  vartojimas, pandemija, Teisingumo ministerija

  Svarbiausios temos