02:48 2020 Rugsėjo 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1634
 • RUB90.4050
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (81)

  Nuo rugpjūčio 16 dienos iki metų galo lieka 137 dienos, šiandien Lietuvoje minimas Šv. Rokas, Pjūties pabaiga

  Rugpjūčio 16 yra 228-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 229-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 137 dienos.

  Šv. Rokas, Pjūties pabaiga

  Rugpjūčio 16-ąją mūsų senoliai švęsdavo pjūties pabaigą ir naujos sėjos pradžią — buvo sėjami žiemkenčiai. Kaimuose žmonės visą vasarą gyvendavo be dirbtinės šviesos, keldamiesi saulei patekant ir eidami miegoti saulei nusileidus. Jei naktinėdavo, tai tik tamsoje ar lauke prie laužų. Po rugpjūčio 16-os dienos į trobas vėl sugrįždavo dirbtinis apšvietimas — deglas ar balana, vėliau žibalinė lempa.

  Į Lietuvą atėjus krikščionybei, pjūties pabaigos šventė sutapatinta su Roko varduvėmis. Šv. Rokas — prancūzas, gyvenęs XIII-XIV a. Jis išdalijo savo turtus vargšams ir visą gyvenimą slaugė ligonius, sergančius maru. Tikėta, kad pats Rokas sirgo maru, bet turėjo ypatingą galią gydyti žmones ir išsigydė pats. Šv. Rokas gydydamas žmones daug keliavo, buvo apkaltintas šnipinėjimu uždarytas į kalėjimą, kur mirė.

  Šv. Rokas vaizduojamas kaip keliautojas — su lazda ir kelionmaišiu. Šalia jo kartais stovi šuo, laikantis nasruose duonos kepalą. Tikima, kad Rokas turėjęs šunį, kuris jį nusilpusį pamaitino ir taip išgelbėjo nuo bado.

  Šv. Rokas laikomas ligonių globėju. Žmonės skaptuodavo skulptūras, tikėdami, kad Rokas apsaugos juos nuo ligų.

  Savo vardadienius švenčia  Alvita, Butvirda, Butvirdas, Butvyda, Butvydas, Grasė, Grasilda, Jakimas, Joakimas, Jokimė, Rokas, Steponas.

  Temos:
  Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (81)
  Tegai:
  Lietuva, šventės, šventė

  Svarbiausios temos