16:29 2020 Rugsėjo 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1833
 • RUB89.1439
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (64)

  Lietuvos žydų bendruomenė teigė, kad į šias pareigas išrinktas Valiušaitis keletą metų sąmoningai iškraipė ir visuomenei teikė tikrovės neatitinkančius faktus dėl LAF ir Laikinosios Vyriausybės antisemitinių veiksmų

  VILNIUS, rugpjūčio 22 — Sputnik. Lietuvos žydų bendruomenei (LŽB) kelia susirūpinimą tai, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) vyresniojo generalinio direktoriaus patarėjo pareigas užima Vidmantas Valiušaitis, nes jis "betarpiškai susijęs su žydų istorija ir jos iškraipymu".

  LŽB savo pranešime primena, kad kelių pastarųjų metų publikacijose Valiušaitis sąmoningai iškraipė ir visuomenei teikė tikrovės neatitinkančius faktus dėl LAF ir Laikinosios Vyriausybės antisemitinių veiksmų. Be to, pasak bendruomenės, Valiušaitis iš esmės neigė Lietuvos Respublikos komisijos nacių ir sovietų nusikaltimams tirti išvadas, kuriose aiškiai parašyta apie minėtų organizacijų ir jų vadovybės antisemitines pažiūras bei veiksmus, nukreiptus prieš Lietuvos žydus.

  Pabrėžiama, kad Valiušaičio poziciją šiuo klausimu viešai sukritikavo įžymiausi Lietuvos ir užsienio istorikai, tiriantys nacių okupacijos laikotarpį.

  "Lietuvos Žydų bendruomenė nepritaria antisemitizmo skleidėjų Lietuvoje viešo šalininko paskyrimui į pareigas, kurių esmė prieštarauja Valiušaičio viešai skleidžiamam požiūriui — asmuo viešai ginantis antisemitus, tiesiogiai ar netiesiogiai prisidėjusius prie Lietuvos žydų naikinimo, neturėtų būti svarstomas net kaip kandidatas užimti bet kokioms pareigoms valstybinėje institucijoje, kuri iš esmės pašaukta nešališkai tirti genocido Lietuvoje apraiškas, ideologiją ir nusikaltimus, susijusius su masinėmis žudynėmis", — rašoma pranešime.

  LŽB prašo LGGRTC iš naujo įvertinti, ar LAF ir Laikinosios Vyriausybės antisemitus viešai ginantis Valiušaitis gali eiti jam patikėtas pareigas.

  Neseniai LGGRTC pasikeitė vadovas. Juo tapo profesorius, gydytojas Adas Jakubauskas. Kalbėdamas apie organizacijos tikslus ir svarbias tyrimų sritis, jis pažymėjo, kad skelbiama informacija turi būti patikrinta ir patikima, be to, profesorius paragino daugiau dėmesio skirti "sovietinei okupacijai".

  Baltijos šalių valdžia reguliariai pareiškia, kad kovoja su "sovietinės okupacijos" padariniais, ir reikalauja atlyginti "žalą". Savo ruožtu Rusija ne kartą pažymėjo, kad Baltijos valstybės neturi teisinio pagrindo nieko reikalauti, ir jų teiginius apie "sovietinę okupaciją" vadina absurdiškais.

  Lietuvoje "miško broliais" vadinamos nacionalistinės ginkluotosios grupės, kurios veikė 1940–1950 metais.

  Antrojo pasaulinio karo metais daugelis jų galimai palaikė nacistinę Vokietiją ir dalyvavo sunaikinant vietinę žydų bendruomenę, kuri buvo laikoma viena didžiausių Europoje. Dėl to mirė daugiau nei 200 tūkst. Jie taip pat galimai dalyvavo civilių ir sovietų partijos darbuotojų nužudyme.

  Temos:
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (64)
  Tegai:
  Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras (LGGRTC), Lietuvos žydų bendruomenė

  Svarbiausios temos