06:43 2020 Rugsėjo 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1740
 • RUB89.1500
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (150)

  Jo teigimu, uždraudus beveik viską, pristabdžius ekonomiką, apribojus socialinį gyvenimą, respublikoje buvo gauti tik trumpalaikiai infekcijos suvaldymo rezultatai

  VILNIUS, rugsėjo 7 — Sputnik. Tikslinis testavimas epidemijos valdymo tikslais, nustatant, kur cirkuliuoja virusas, kas jau susidūręs su virusu, yra vienas svarbiausių dalykų valdant užkrečiamųjų ligų plitimą, teigė Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas savo Facebook paskyroje.

  "Tai šiuolaikiško infekcinių ligų valdymo ABC, nes vien statistikos kasdienio triubinimo, konstatuojant, kiek, kur kas užsikrėtė ir kad "mus tai neramina" yra per maža. Tai praeitis. Deja, tenka pripažinti, jog Lietuvoje testavimas — silpniausia grandis, nes nebuvo ir nėra tinkamo metodinio vadovavimo, iki šiol neturime testavimu paremtos signalinės stebėsenos, kuri būtų leidusi nutraukti COVID-19 ligą sukeliančio viruso plitimą visuomenėje ir sumažinti vien į draudimus orientuotas strategijas", — rašė jis.

  Jo teigimu, būtent apie asmenų judėjimo tarp šalių palengvinimą ir su tuo susijusio testavimo svarbą šią savaitę kalbėjo Europos Komisija (EK).

  Pabrėžiama, kad EK vadovė Ursula von der Leyen teigė, jog svarbiausia — prevencijos priemonių ES koordinavimas bei kuo platesnis testavimas.

  Kelionių ir žmonių judėjimo tarp šalių kontekste, ULAC vadovo nuomone, reikia skubiai įvesti COVID-19 pasus, nes yra daugybė žmonių, kurie kitose šalyse yra pasidarę tyrimus, žino, kad turi atitinkamą imunitetą, tačiau, atvykę į Lietuvą vis tiek turi izoliuotis.

  "Taip yra todėl, kad vos keli Lietuvoje esantys infekcinių ligų specialistai, turintys praktinės patirties seroepidemiologinių tyrimų taikymo infekcinių ligų paplitimui nustatyti tikslinėse grupėse visame koronaviruso pandemijos valdymo procese Lietuvoje nedalyvauja, nes: vienas, jau pensijoje, kitas — porai metų išvykęs iš Lietuvos, dar keli — nepatinka valdžiai", — rašo jis.

  Kalbant apie testavimo apimčių palyginimus tarp šalių, pirmiausia reikėtų lyginti, kokios gyventojų grupės yra testuotos.

  Jo teigimu, uždraudus beveik viską, pristabdžius ekonomiką, apribojus socialinį gyvenimą, respublikoje buvo gauti tik trumpalaikiai infekcijos suvaldymo rezultatai.

  "Deja, ilgalaikiams reikia kitų prioritetų. Dabartinis sergamumo pakilimas yra neišvengiamas, nes iš esmės nesuvaldytas infekcijos įsitvirtinimas visuomenėje, nežinomi jos plitimo tinklai (čia vėlgi todėl, kad nevyko signalinė stebėsena, pasitelkiant testavimą įvairiais tyrimo metodais)", — teigė Saulius Čaplinskas.

  Jo teigimu, "Amoralu, dėl tokios situacijos, kaltinti žmones, kad atsipalaidavo. Kaltos atsako organizavimo spragos, sovietinės infekcijų valdymo žinios ir priemonės, užsiciklinimas ant skaičių, nesuvokiant, kad nebe skaičiuose esmė." Pasak ULAC vadovo, tai "akivaizdi komunikacijos aklavietė".

  NVSC duomenimis, šalyje iš viso konkretiems žmonėms patvirtinta 3083 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 1030 asmenų, 1954 pasveiko.

  Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
  © Sputnik /
  Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
  Temos:
  Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (150)

  Dar šia tema

  Turkmėnijos gyventojus išsiuntė rinkti medvilnę dėl kaukių dėvėjimo režimo pažeidimo
  Žiniasklaida: ES atsilieka nuo JAV ir JK vakcinose dėl COVID-19
  Tegai:
  Europos Komisija (EK), koronavirusas, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC)

  Svarbiausios temos