17:20 2020 Rugsėjo 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1692
 • RUB89.7875
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Daugiausiai nelegalaus darbo atvejų nustatyta statybų sektoriuje, tačiau pažymima, kad tokia ydinga praktika šiame sektoriuje buvo taikoma ir per karantiną

  VILNIUS, rugsėjo 7 — Sputnik. Po karantino, birželio–rugpjūčio mėnesiais, atnaujinus daugelio sektorių veiklą, Valstybinė darbo inspekcija aktyviai tikrino įmones dėl nelegalaus (neteisėto) darbo, praneša VDI spaudos tarnyba.

  Pažymima, kad dažniausiai buvo tikrinti statybų, viešojo maitinimo ir apgyvendinimo, transporto ir apdirbamosios pramonės sektoriai, kuriuose nelegalus darbas labiausiai paplitęs. 

  Iš viso per vasaros patikrinimus nustatyti 566 asmenys (per karantiną — 450), kurie dirbo nelegaliai, nedeklaruotą darbą, buvo įdarbinti nesilaikant užsieniečių įdarbinimo tvarkos, iš jų: nelegaliai dirbo ir neregistruotą individualią veiklą vykdė 313 asmenų, 250 asmenų dirbo nedeklaruotą darbą, 3 buvo įdarbinti nesilaikant užsieniečių įdarbinimo tvarkos.

  Anot VDI, atlikus 379 nelegalaus darbo patikrinimus, daugiausiai nelegalaus darbo atvejų nustatyta statybų sektoriuje — 196, viešojo maitinimo ir apgyvendinimo sektoriuje — 111 nelegaliai dirbusių asmenų.

  Tikrintos ir transporto sektoriaus, laikomo vienu rizikingiausiu, įmonės: 51 patikrinimo metu nustatytas 71 nelegaliai dirbęs asmuo. Apdirbamosios pramonės sektoriuje nustatyta mažiau nelegaliai dirbusių asmenų — 40.

  "Atšaukus karantiną nemažai įmonių, siekdamos kaip galima greičiau atstatyti ikikarantininį finansinį gerbūvį, darbuotojus įdarbino nelegaliai. Visuomet pabrėžiu, kad toks taupymas darbuotojų sąskaita yra trumpalaikis. Per karantiną taip pat pastebėjome naują reiškinį, kai įmonėse paskelbus prastovas, jų darbuotojai, norėdami papildomai užsidirbti, vertėsi neregistruota individualia veikla, kuri taip pat yra viena iš nelegalaus darbo formų", — pasakė VDI vadovas Jonas Gricius.

  VDI duomenimis, minėti statybų, transporto, gamybos sektoriai neatsitiktinai buvo imliausi įdarbinant asmenis nelegaliai po karantino, kadangi tokią ydingą praktiką taikė ir per karantiną (išskyrus viešojo maitinimo ir apgyvendinimo paslaugų sektorių, kuriam per karantiną taikyti vieni griežčiausių veiklos apribojimai). Per karantiną, kovo – birželio mėnesiais, nelegalus darbas labiausiai buvo paplitęs taip pat statybų sektoriuje — 114 nelegaliai dirbusių asmenų, transporto sektoriuje — 70 ir apdirbamosios gamybos sektoriuje — 36 nelegaliai dirbę asmenys.

  VDI primena, kad už nelegaliai dirbančius asmenis darbdaviams taikomos finansinės sankcijos: nesudarius darbo sutarties raštu arba nepranešus Sodrai mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki darbo pradžios apie darbuotojo priėmimą į darbą, darbdavys baudžiamas bauda nuo 868 iki 2896 eurų už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį.

  Taip pat VDI atkreipia dėmesį, kad vis dažniau nelegalų darbą keičia nedeklaruoto darbo formos, kai nežymimas dirbtas darbo laikas, neapskaitomas viršvalandinis ir naktinis darbas, darbai organizuojami poilsio dienomis, neįforminant to nustatyta tvarka, tuo pačiu neapmokama darbuotojui už darbą bei nesumokami nustatyti mokesčiai. Už tokio pobūdžio pažeidimą darbdaviui skiriama bauda nuo 200 iki 600 eurų.

  Dar šia tema

  Lietuvoje koronaviruso fone išaugo šešėlinės ekonomikos apimtys
  Darbo inspekcija šiais metais nustatė beveik 1500 pažeidimų
  Lietuvoje sergančiųjų profesinėmis ligomis skaičius sumažėjo trečdaliu
  Nuo šių metų pradžios darbe žuvo 14 žmonių
  Tegai:
  Valstybinė darbo inspekcija, Lietuva, nelegalus darbas

  Svarbiausios temos