06:15 2020 Spalio 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.1727
 • RUB92.3025
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Pasak teisėjų bendruomenės, Lenkijos valdžia pažeidžia teismų sistemos nepriklausomumą, o Lietuvos ministro pirmininko pareiškimus sąlygoja artėjantys Seimo rinkimai

  VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Premjero Sauliaus Skvernelio išreikštas palaikymas Lenkijos valdžios vykdomai teismų reformai yra nulemtas rinkimų, pranešė Lietuvos teisėjų taryba.

  "Lietuvos Vyriausybės vadovo pasisakymus apie Lietuvos paramą Lenkijos valdžios vykdomai teismų reformai vertiname kaip nulemtus įtempto rinkiminio laikotarpio ir atsiribojame nuo bet kokių šią reformą palaikančių teiginių", — rašoma Tarybos pranešime.

  Teisėjų tarybos nuomone, pragmatinis siekis išlaikyti glaudžius valstybių bendradarbiavimo santykius negali tapti priežastimi neigti pamatines demokratijos vertybes.

  "Tikimės, kad bendrų europinių vertybių puoselėjimu grindžiama strateginė Lietuvos užsienio ir vidaus politika išliks tvirta ir nuosekli", — teigė Taryba.

  Teisėjų bendruomenės pareiškime pažymėta, kad Lietuvos teisėjai, pripažįstantys demokratijos, teisinės valstybės ir žmogaus teisių apsaugos vertybes, reiškia susirūpinimą dėl Lenkijos politinės valdžios vykdomų teisminės valdžios nepriklausomumo pažeidimų.

  Teisėjų taryba išreiškė paramą Lenkijos teisėjams, teisininkų bendruomenei ir visai pilietinei visuomenei, nepritariančiai politinės valdžios šalyje vykdomai teismų reformai, kuria pažeidžiami teismų nepriklausomumo ir teisinės valstybės principai.

  Praėjusią savaitę Skvernelis susitikime su Lenkijos ministru pirmininku Mateušu Moravieckiu pareiškė, kad Lietuva nesutinka su Briuselio pozicija dėl Lenkijos teismų sistemos nepriklausomumo pažeidimų ir nepalaikys sankcijų Varšuvai.

  "Mes tam niekada nepritarsime ir su tuo nesutiksime", — pabrėžė premjeras. 

  Anksčiau Lenkijos prezidentas Andžejus Duda pasirašė įstatymą dėl teismų reformos. Jis pakeičia Aukščiausiojo Teismo teisėjų skyrimo tvarką ir reikalavimus jiems. Visų pirma teisėjų pensinis amžius būtų sumažintas nuo 70 iki 65 metų. Be to, prezidentas gali juos paskirti savo nuožiūra.

  2017 metų gruodžio 20 dieną Europos Komisija pirmą kartą Europos Sąjungos istorijoje pradėjo sankcijų procedūrą Lenkijai už teismų sistemos nepriklausomumo pažeidimą.

  Nepaisant to, respublika toliau reformuoja teismų sistemą ir priima įstatymus, kuriuos kritikuoja Briuselis. Europos Komisija reguliariai siunčia prašymus ir rekomendacijas Lenkijai, į kurias šalies valdžia nuolat atsako tuo, kad teismų reforma yra valstybės vidaus reikalas.

  Dar šia tema

  Lietuvos užsienio reikalų ministras susitiko su Tichanovskaja
  Nuo spalio ketinama nebeleisti rengti masinių renginių
  Tegai:
  Lenkija, teisėjai, Saulius Skvernelis

  Svarbiausios temos