13:31 2020 Spalio 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1821
 • RUB90.8256
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Jei būste yra galimybė individualiai reguliuoti šilumą, pirmiausia reikėtų pasirinkti optimalią temperatūrą

  VILNIUS, rugsėjo 29 — Sputnik. Elektros tiekimo bendrovės "Elektrum Lietuva" ekspertai įvardijo, kaip galima būtų sutaupyti šildymo sezono metu.

  Būsto šildymui tenka beveik du trečdaliai visos energijos, kurią per metus sunaudoja Europos Sąjungos (ES) namų ūkiai. "Eurostato" duomenimis, 2018 metais tam panaudota 63,6 proc. visos namų ūkių suvartotos energijos, kai vandens šildymui — 14,8 proc., apšvietimui bei įrenginiams — 14,1 proc., o maisto ruošimui — 6,1 proc.

  Pasak "Elektrum Lietuva" verslo vystymo projektų vadovo Henriko Gaidamavičiaus, yra du pagrindiniai principai, kaip galima smarkiai sumažinti savo išlaidas energijai.

  "Pirmas būdas susijęs su nemažomis investicijomis, kurios turėtų būti skirtos visapusiškai būsto renovacijai ar jame naudojamų prietaisų bei kitos įrangos pakeitimui į elektrą taupančias alternatyvas. Kitas variantas — peržiūrėti savo įpročius, tarp kurių yra tokių, kurie jums nieko nekainuos", — sakė Gaidamavičius.

  Jo teigimu, dėl pasitaikančių vėsių naktų gyventojai pamažu jau pradėjo naudoti elektrinius šildytuvus, kurti židinius.

  "Visuotinis šildymo sezonas dažniausiai pradedamas rugsėjo pabaigoje arba spalio pradžioje, tačiau jau buvo vakarų ir naktų, kuomet temperatūros pokyčiams jautresniems žmonėms teko pasinaudoti turimais autonominiais šildymo prietaisais, tarp kurių labai daug — elektrinių. Geografinės sąlygos lemia tai, kad būstus papildomai šildome apie pusę metų ir tai negali neatsispindėti gaunamose sąskaitose. Šildymo neatsisakysime, bet norint mokėti mažiau nepakenktų įvertinti kitus savo įpročius", — pabrėžė jis.

  Pasak Gaidamavičiaus, dėl klimato krizės ir didesnio rūpesčio aplinka žmonės tampa sąmoningesni bei stengiasi sumažinti elektros suvartojimą "tuščia eiga" — išjungti šviesą, jei kambaryje jos nebereikia, iš elektros tinklo ištraukti nenaudojamų prietaisų laidus.

  Tačiau ruošiantis šildymo sezonui vertėtų didesnį dėmesį skirti šildymo prietaisams bei sistemoms. Jei būste yra galimybė individualiai reguliuoti šilumą, pirmiausia reikėtų pasirinkti optimalią temperatūrą. Efektyvų energijos vartojimą skatinanti Didžiosios Britanijos organizacija "Energy Saving Trust" vertina, kad temperatūrą kambariuose atvėsinus vos 1 laipsniu Celsijaus, tipiškas britų būstas per metus savo šildymo sąskaitas gali susimažinti net iki 75 svarų (daugiau kaip 80 eurų).

  Visgi pats efektyviausias išlaidų mažinimo būdas yra turimo elektros plano peržiūrėjimas — pasirinkus pigiausią variantą, per metus elektrai galima sutaupyti net iki 350 svarų (daugiau kaip 380 eurų). Liberalizuojant elektros rinką ir tiekėją leidus pasirinkti daugiausiai elektros energijos suvartojančiai buitinių vartotojų grupei, tokia galimybe jau galima pasinaudoti ir Lietuvoje.

  "Kitas taupymo variantas — prisijungti prie vis augančio saulės elektrinės savininkų ar bendrasavininkų skaičiaus ir tapus elektros gamintoju už sunaudojamą energiją mokėti mažiau", — patarė Gaidamavičius.

  Europos Sąjungos namų ūkiai būstui, taip pat vandeniui, elektrai, dujoms ar kitam būste naudojamam kurui išleidžia 24 proc. visų savo išlaidų. Palyginti su išlaidomis būsto išlaikymui, visi kiti gyventojų poreikiai kainuoja sąlyginai pigiau. Išlaidos transportui ir maistui atitinkamai sudaro apie 13 ir 12 proc. namų ūkių išlaidų.

  Dar šia tema

  Europos šalių reitingas pagal elektros energijos prieinamumą gyventojams — 2020
  Lietuvoje kuriama reguliacinė aplinka jūros vėjo energetikai
  Tegai:
  šildymo sezonas, Lietuva

  Svarbiausios temos