13:57 2020 Spalio 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1810
 • RUB92.0238
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Pirmąją spalio dieną pasaulyje minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Italijoje gyvena daug vyresnio amžiaus žmonių, todėl ypač atidžiai vertinama senjorų sveikata

  VILNIUS, spalio 4 — Sputnik. Saikinga mityba, fizinis aktyvumas ir protinių gebėjimų lavinimas senatvėje padės išsaugoti ilgaamžiškumą, RIA Novosti sakė italų geriatrė Silvia Vitali, rašo RIA Novosti autorius Aleksandras Logunovas.

  Spalio pirmąją pasaulyje buvo minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Įvairių organizacijų duomenimis, Italija yra įtraukta į 10 šalių, kurių gyventojų vidutinė gyvenimo trukmė yra didžiausia, sąrašą. Moterims šis skaičius vidutiniškai siekia 85 metus, vyrams — beveik 81.

  "Be kruopštaus požiūrio į dietą ir fizinio aktyvumo, kiek jis yra įmanomas, psichinės veiklos skatinimas gali padėti, ypač kai kalbama apie perėjimą į vyresnį nei 75 metų amžių", — sakė Vitali, vadovaujanti Milano geriatrijos instituto "Camillo Golgi" psichikos sveikatos sutrikimų ir Alzheimerio ligos skyriui.

  Gydytoja pridūrė, kad fizinis aktyvumas vyresniame amžiuje yra vienintelė priemonė, kuri pasirodė esanti veiksminga užkertant kelią kraujotakos ir protinės veiklos problemoms.

  "Kadangi širdies ir kraujagyslių sistema stipri, smegenys iš to turi didžiausią naudą", — sakė Vitali.

  Anot jos, pensininkai gali atlikti įvairius pratimus, kuriais siekiama lavinti dėmesio koncentraciją ir gebėjimą atpažinti išorinius dirgiklius. Šiuos pratimus galima atlikti ir su programėlėmis, skirtomis pagerinti dėmesio sutelkimą, gebėjimą įsiminti kelis dalykus, taip pat "darbinės atminties lavinimą". "Jei man reikia paskambinti, turiu įsiminti telefono numerį", — pavyzdį pateikė specialistė.

  Institutas, pavadintas italų gydytojo ir mokslininko, Nobelio premijos laureato Camillo Golgi vardu, yra didžiojo "Golgi-Redaelli" medicinos centro, kurio specializacija — pagyvenusių žmonių ligos, reabilitacija ir gyvenimo kokybės palaikymas, dalis.

  "Kitas variantas gali būti tam tikras selektyvumas jūsų pačių gyvenime — kai užsiimate įdomesne veikla, vyresniame amžiuje tai gali padėti pasiekti geresnį rezultatą", — sakė Vitali.

  Be to, ji pažymėjo, kad ilgai gyvenančius žmones vienija mažai kalorijų turinti dieta ir nedidelės maisto porcijos.

  "Tokia dieta labiau pageidautina, bet turėtų būti subalansuota baltymų atžvilgiu. Dažnai dietos į tai neatsižvelgia", — sakė geriatrė.

  Šiuo atžvilgiu ji atkreipė dėmesį į saikingą vadinamosios Viduržemio jūros dietos racioną.

  "Makaronų, alyvuogių aliejaus ir pomidorų nebuvo daug Italijos kulinarijos istorijoje, todėl jie buvo vartojami kukliais kiekiais. Kita vertus, nebuvo kenksmingo riebaus maisto", — sakė gydytoja.

  "Gebėjimas pakilti nuo stalo, kai skrandyje dar liko vietos, yra saikingumo rodiklis", — apibendrino specialistė.

  Kiek vyresnio amžiaus žmonių Europoje gyvena vienatvėje
  © Sputnik
  Kiek vyresnio amžiaus žmonių Europoje gyvena vienatvėje

  Dar šia tema

  SAM: mažas pajamas gaunantys senjorai galės kompensuojamųjų vaistų įsigyti nemokamai
  SAM: pritrūkus nemokamų gripo vakcinų — papildoma kompensacija rizikos grupės žmonėms
  Tegai:
  Italija, senjorai

  Svarbiausios temos