09:07 2020 Spalio 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1852
 • RUB91.4095
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Tokie žemėlapiai nuolatos kuriami JAV gražiam rudens spalvų fotografavimui. Anot sinoptikų, tokie žemėlapiai galėtų sudominti visuomenę

  VILNIUS, spalio 16 — Sputnik. Pirmą kartą Lietuvoje sukurtas žemėlapis, kuriame nurodomas lapų pageltimo intensyvumas, praneša Facebook bendruomenė "Orai ir klimatas Lietuvoje".

  Žemėlapiui sudaryti buvo apklaustos visos meteorologinės stotys ir apdorota šimtai pranešimų iš socialinių tinklų.

  Prieš savaitę pietų Lietuvoje medžiai buvo gerokai žalesni nei šiaurinėje ir rytinėje dalyje. Tai galėjo lemti pietuose buvusi aukštesnė temperatūra.

  Šalna
  © Sputnik / Владимир Астапкович

  Taip pat žalia buvo ir centriniuose rajonuose. Dabar padėtis pasikeitė ir tokius stebėjimus reikėtų vykdyti nuolat, kad būtų galima matyti tendencijas.

  Panašūs žemėlapiai nuolat kuriami Jungtinėse Valstijose, nes rudens spalvų fotografavimas tapo viena iš turizmo šakų.

  Lietuvoje, ypač sovietmečiu, taip pat intensyviai buvo vykdomi fenologiniai stebėjimai (kada pagelsta lapai, kada pražysta vaismedžiai, kada pradeda tekėti sula), nes šie stebėjimai buvo labai reikalingi kolūkiams.

  Pažymima, kad apie 2000 m. fenologinių ir agrometeorologinių stebėjimų tinklas buvo išardytas dėl lėšų trūkumo ir niekuomet neatsigavo iki buvusio lygio — stebėjimai atkurti tik dalinai ir nėra viešinami, nors visuomenei tikriausiai būtų įdomu.

  Spalio orai Lietuvoje ir Vilniuje
  © Sputnik
  Spalio orai Lietuvoje ir Vilniuje
  Tegai:
  gamta, sinoptikai, Lietuva

  Svarbiausios temos