20:15 2020 Spalio 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1819
 • RUB90.2935
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Finansinė situacija nekelia streso kas šeštam apklaustam šalies gyventojui, o 43 proc. apklaustųjų darbas yra pagrindinis streso šaltinis

  VILNIUS, spalio 18 — Sputnik. Daugiau nei trečdalis, arba 39 proc., Lietuvos gyventojų dėl asmeninės finansinės situacijos kasdien jaučia nerimą, rodo "Swedbank" Finansų instituto užsakymu atliktas gyventojų nuomonės tyrimas.

  Remiantis tyrimo rezultatais, tik kas šeštas apklaustas šalies gyventojas nurodė, kad finansinė situacija jam streso nekelia. Visiškai patenkinti savo finansais sako esantys 7 proc. Lietuvos gyventojų.

  Pasak "Swedbank" Finansų instituto vadovės Jūratės Cvilikienės, nerimas itin dažnai kyla dėl to, kad žmonėms sunkiai pavyksta sukaupti finansinį rezervą nenumatytiems atvejams.

  Kaip parodė tyrimas, ketvirtadalis apklaustųjų susiduria su taupymo sunkumais, o dar tiek pat gyventojų išvis neturi galimybės sukaupti atsargų, nes gyvena "nuo vieno atlyginimo iki kito" ir savo pajamas bei išlaidas planuoja tik mėnesiui į priekį. 

  "Sakoma, kad pinigai laimės neatneša, tačiau mūsų tyrimas atskleidė kiek kitokį vaizdą. Natūralu, kad, spaudžiami turimų finansinių įsipareigojimų ir gyvendami be santaupų, žmonės nesijaučia užtikrintai ir nerimauja dėl ateities. Tyrimo išvados parodė, kad tik labai maža dalis gyventojų gali išlikti ramūs, neturėdami nė euro santaupų ar nuolat gyvendami į skolą", — pastebi Cvilikienė.

  Kita streso priežastis — darbas

  Net 43 proc. apklaustų šalies gyventojų teigia, kad būtent darbas jiems yra dažniausia streso priežastis.

  "Swedbank" finansų ekspertės nuomone, nerimo dėl darbo ir finansų priežastys yra glaudžiai susijusios. Kai žmonės nesusitvarko su asmeniniais finansais, įsivyrauja negatyvus požiūris į supančią aplinką ir tokiu atveju susitelkti produktyviam darbui bei efektyviam užduočių atlikimui tampa sudėtingiau. 

  Kartu tai persikelia ir į asmeninius santykius. Remiantis tyrimo duomenimis, 30 proc. apklaustųjų teigia, kad susirūpinimas savo ar šeimos finansine situacija neigiamai veikia santykius su artimaisiais, o penktadalis pripažįsta turėję ginčų dėl pinigų. 

  Tyrimas parodė, kad jaunesni gyventojai (18–24 m.) stresą dėl savo finansų patiria dažniau už vyresnius. Net du iš trijų šios amžiaus grupės atstovų pripažino, kad pinigai jiems kelia stresą kasdien. Tačiau, nors dėl finansų jauni žmonės jaučia nerimą, jie taip pat yra labiau linkę impulsyviai leisti pinigus — tą iš dalies daro kas antras apklaustasis iki 24 metų.

  Reprezentatyvią gyventojų apklausą 2020 metų rugpjūčio 14–25 d. atliko rinkos tyrimų bendrovė "Norstat". Tyrimo metu buvo apklausti 1000 Lietuvos gyventojų nuo 18 iki 75 metų amžiaus.

  Dar šia tema

  "Ieško pinigų": kodėl Baltarusijos muitininkai atidarinėja sunkvežimius iš Baltijos šalių
  Jei nepaklusite, negausite pinigų: ES nori sugalvoti naują mokėjimo tvarką
  Ekspertas: Lietuvos prezidentui rūpi pinigų klausimas, bet ne dėl Baltarusijos
  Amerikai pritrūko pinigų vakcinai
  Tegai:
  Lietuva, tyrimas

  Svarbiausios temos