04:33 2020 Lapkričio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Nors pasaulyje yra aliejų, kurie gaminami iš vynuogių sėklų, tačiau iš aviečių tokiu būdu gaminamo aliejaus iki šiol nebuvo

  VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Ūkininkė Audronė Ispiryan kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU) Cheminės technologijos fakulteto (CTF) mokslo grupe sukūrė analogo neturintį produktą — aviečių sėklų aliejų, praneša universiteto spaudos tarnyba.

  Aviečių sėklų aliejus išsiskiria keliais aspektais — auginimo sistema, aukštos pridėtinės vertės tvaria mokslu paremta inovacija bei produkto sudėtimi ir nauda sveikatai. Aliejaus kūrime nenaudojamos jokios kenksmingos cheminės medžiagos.

  "Produktas ekologiškas, natūralus, pagamintas iš aviečių produktų (tyrių) gamybos atliekų, jo sudėtyje daug sveikatai naudingų medžiagų — polinesočių riebalų rūgščių, tokoferolių (vitamino E), fitosterolių, karotinoidų", — apie aukso medaliu įvertinto produkto naudą pasakoja profesorius Rimantas Venskutonis.

  Su uogų išspaudomis KTU mokslininkai dirba jau kelerius metus, aviečių išspaudą pradėjo tyrinėti 2015 metais. Venskutonis tikina, kad aviečių išspaudų aliejaus prototipo kūrimas taip pat vyko ne vienerius metus, nes nemažai laiko teko skirti proceso parametrų modeliavimui ir optimizavimui.

  Создатели масла из семян малины
  Aviečių sėklų aliejaus kūrėjai

  Produkto perdirbimo technologija išskirtinė tuo, kad aliejus išgaunamas iš išdžiovintų ir sumaltų uogų sėklyčių inovatyvia technologija. Aviečių išspaudų sėklų aliejus yra išskiriamas ekologišku metodu ekstrahuojant sumaltas išspaudas virškiriziniu maistiniu anglies dvideginiu. Po ekstrakcijos jame nelieka jokių tirpiklio likučių.

  Mokslininkai pastebi, kad aliejuje esančių omega-6 (linolo) ir omega-3 riebalų rūgščių santykis yra labai palankus mitybai. Šioms rūgštims ES yra patvirtinti sveikumo teiginiai. Aliejuje taip pat yra daug tokoferolių — vitamino E aktyvumu pasižyminčių junginių. Šiam vitaminui patvirtintas teiginys apie sveikumą — vitaminas E padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos.

  Anot produkto kūrėjų, aviečių aliejaus vartojimas siejamas su mažesne daugelio ligų rizika: jį vartojant galėtų sumažėti nutukimo, diabeto, širdies ligų rizika, be to, yra tyrimų, teigiančių, kad šiame aliejuje esančios veikliosios medžiagos galėtų sulėtinti protinių galių silpnėjimą, susijusį su amžiumi.

  Nors pasaulyje yra aliejų, kurie gaminami iš vynuogių sėklų, tačiau iš aviečių tokiu būdu — nėra. Todėl jau dabar yra planuojama šio analogo neturinčio produkto masinė gamyba. Šiuo metu suplanuota aviečių sėklų aliejų pristatyti parodoje Dubajuje ir Berlyne.

  Išskirtinis ūkininkės Audronės Ispiryan produktas "Aviečių sėklų aliejus" tradicinėje Lietuvos gamintojų parodoje "Rinkis prekę lietuvišką 2020" buvo įvertintas aukso medaliu.  

  Dar šia tema

  Mokslininkai perspėjo apie naujos COVID-19 komplikacijos grėsmę  
  Tegai:
  Kauno technologijos universitetas (KTU)

  Svarbiausios temos