09:35 2020 Gruodžio 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.2066
 • RUB91.3194
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Spalio pabaigoje žmogaus teisių aktyvistas paliko Lietuvą, nes, pasak jo, jis yra persekiojamas dėl politinių priežasčių

  VILNIUS, lapkričio 12 — Sputnik. Žmogaus teisių gynėjas, Lietuvos socialistinio liaudies fronto pirmininkas Giedrius Grabauskas paprašė politinio prieglobsčio Rusijoje. Tai teigiama Sputnik Lietuva atsiųstame kreipimesi.

  Pasak jo, Lietuvoje susidaro sunki padėtis, nes vyksta "politinis persekiojimas prieš tuos, kurie laikosi istorinės tiesos linijos ir atvirai kalba ir rašo apie nacių nusikaltėlius".

  Pats Grabauskas spalio pabaigoje paliko Lietuvą. Jis pateko į Rusiją per Estijos sieną. Interviu vyriausiajam Sputnik Lietuva redaktoriui Maratui Kasemui žmogaus teisių aktyvistas teigė, kad priežastis buvo baudžiamasis persekiojimas namuose, kuris, pasak jo, vykdomas "šiurkščiai klastojant". Visų pirma jam prokuratūros prašymu buvo paskirta teismo psichiatrinė ekspertizė.

  Grabauskas lapkričio 5 dieną kreipėsi į Rusijos užsienio reikalų ministeriją su prašymu suteikti politinį prieglobstį. Jis pabrėžia, kad sieną kirto legaliai, nes gavo oficialų leidimą, ir teigė esąs pasirengęs pateikti dokumentus, patvirtinančius politinį persekiojimą Lietuvoje.

  Grabausko persekiojimas Lietuvoje

  Lietuvoje prieš žmogaus teisių gynėją yra iškelta baudžiamoji byla, kuri buvo pradėta dar 2019 metų balandžio mėnesį, po Lietuvos Seimo narių Lauryno Kasčiūno ir Audroniaus Ažubalio pareiškimo. Jie skundėsi dėl televizijos kanalo "Rossija 24", neva transliuojančio "melagingą" informaciją apie Lietuvos "partizanus", ir dėl Grabausko komentaro kanalui, kuriame jis apkaltino "miško brolius" ryšiais su naciais.

  Šių metų liepą teisėsaugos institucijos atvyko pas žmogaus teisių gynėją. Tada jis pasakojo Sputnik Lietuva, kad kriminalinės policijos pareigūnai bandė jį sulaikyti. Tačiau žmogaus teisių aktyvistas atsisakė eiti su jais, nes nebuvo įsakymų.

  Tuo pačiu pats aktyvistas mano, kad taip yra dėl jo veiklos, nes pastaruoju metu jis renka informaciją apie nacių nusikaltėlius, holokausto dalyvius, o tokia veikla Lietuvoje gali nepatikti.

  Spalio mėnesį policija apieškojo Grabausko butą ieškodama informacijos apie Algirdo Paleckio teismą.

  Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova jau pareiškė, kad Vilnius demonstruoja demokratinių vertybių, kurias Lietuva skelbė įstodama į ES ir NATO, atmetimą.

  Lietuvoje "partizanais" taip pat laikomi "miško broliai" — nacionalistiškai nusiteikusios ginkluotosios grupuotės, veikusios respublikoje 1940–1950 metais. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis jų, kurie buvo prieš sovietų valdžią, veikė nacistinės Vokietijos pusėje, dalyvavo naikinant žydų bendruomenę Lietuvoje, taip pat žudant civilius ir sovietų partijos darbuotojus.

  Tuo pat metu Lietuva dažnai kritikuojama dėl nacių bendrininkų šlovinimo ir istorijos iškraipymo — ne tik užsienyje, bet ir šalies viduje.

  Simono Vyzentalio centro Jeruzalės skyriaus vadovas Efraimas Zurofas sakė, kad Lietuvos valdžia žmonėms nesako tiesos apie savo šalies istoriją, ypač kalbant apie holokaustą.

  Tegai:
  Giedrius Grabauskas, politinis prieglobstis, prieglobstis, Rusija

  Svarbiausios temos