04:33 2021 Sausio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.2114
 • RUB91.7258
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Sausio 13-osios byla (110)

  Prokurorai ir advokatai reikalauja "peržiūrėti iš esmės" bei iš naujo įvertinti faktines bylos aplinkybes. Procesinį sprendimą planuojama paskelbti kitų metų kovą

  VILNIUS, lapkričio 12 — Sputnik. Lietuvos apeliacinis teismas baigė nagrinėti 1991 metų sausio 13 dienos įvykių prie Vilniaus televizijos bokšto bylą. Apie tai pranešė teismo spaudos tarnyba.

  Bylą Lietuvos apeliacinis teismas pradėjo nagrinėti rugsėjo 15 dieną, įvyko dvylika visą dieną trukusių teismo posėdžių. Teisėjų kolegija procesinį sprendimą planuoja paskelbti 2021 metų kovo 15 dieną.

  "Argumentuotam procesiniam sprendimui surašyti prireiks daugiau laiko nei įprastai ne tik dėl itin didelės bylos apimties (beveik 800 tomų),  daugybės proceso dalyvių (67 nuteistieji, juos gynė 134 advokatai ir kt.), byloje nustatytinų faktinių aplinkybių apimties bei įvairovės, bet ir dėl byloje keliamų itin sudėtingų bei išsamios analizės reikalaujančių teisės taikymo klausimų. Ir prokurorai, ir advokatai reikalauja peržiūrėti iš esmės bei iš naujo įvertinti faktines bylos aplinkybes", — rašoma pranešime.

  Dėl COVID-19 plitimo grėsmės ir didelio proceso dalyvių skaičiaus teismas bylą nagrinėjo Mykolo Romerio universitete, proceso dalyviams buvo skirtos trys erdvios salės, o paskutiniai teismo posėdžiai iš dalies organizuoti ir nuotoliniu būdu.

  Sausio 13-osios įvykių Vilniuje byla

  Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestai, į respubliką buvo išsiųstos specialiosios pajėgos. Sausio 13-osios naktį sovietų šarvuočių kolona pasiekė Vilniaus centrą. Tą naktį prie Vilniaus televizijos bokšto įvyko ginkluotas susirėmimas. Lietuva be įrodymų tvirtina, kad tai pradėjo sovietų kariai. Incidento metu žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti.

  Kovo mėnesį Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį. Byloje buvo kaltinami 67 žmonės, dauguma iš jų už akių. Tarp kaltinamųjų buvo Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiai. Prieš teismą stojo tik du žmonės — Rusijos kariuomenės atsargos pulkininkas Jurijus Melis ir buvęs karys Genadijus Ivanovas, kuris buvo nuteistas ketveriems metams.

   

  Maskvoje nuosprendis buvo pavadintas "neteisėtu". Rusijos Federacija pabrėžė, kad Lietuvos teisėsaugos institucijos nepateikė nė vieno sovietų kariškių kaltės įrodymo. Maskva pažymėjo, kad posėdžių metu buvo pažeidžiamos visos tarptautinės ir Lietuvos vidaus teisės normos, o rusai buvo teisiami už nusikaltimus, kurių nepadarė.

  Rusijos tardymo komitetas pradėjo baudžiamąją bylą Lietuvos prokurorų ir teisėjų atžvilgiu dėl nekaltų asmenų patraukimo baudžiamojon atsakomybėn.

  Temos:
  Sausio 13-osios byla (110)

  Dar šia tema

  Zacharova: Lietuva nori suvesti istorines sąskaitas su Rusija Sausio 13-osios byloje
  Teismas grąžino Paleckiui asmens tapatybės kortelę
  Melio advokatas paprašė Lietuvos apeliacinio teismo sušvelninti areštą ginamajam
  Tegai:
  Sausio 13-osios byla, Lietuvos apeliacinis teismas

  Svarbiausios temos