07:56 2020 Gruodžio 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.1968
 • RUB90.7837
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (703)

  Seimo kontrolierius nerimauja, kad asmenys šių metų kovo 24–25 dienomis Vilniaus miesto savivaldybės administracijos numatytose patalpose buvo priverstinai izoliuojami be jokios atrankos, o gydytojai šių asmenų sveikatos būklės netikrino

  VILNIUS, lapkričio 14 — Sputnik. Seimo kontrolierius Augustinas Normantas pristatė ataskaitą, kurioje pateikė šių metų kovo mėnesį pradėtų taikyti ekstremaliųjų situacijų valdymo priemonių atitikties žmogaus teisių ir laisvių srityje vertinimą, praneša Seimo kontrolierių įstaigos spaudos tarnyba.

  Pristatydamas tyrimo rezultatus, Seimo kontrolierius neslėpė, kad, be kita ko, daugiausia abejonių sukėlė iš užsienio valstybių grįžusių asmenų priverstinis izoliavimas savivaldybių administracijų numatytose patalpose.

  Pasak Normanto, verta prisiminti tarptautinėse sutartyse numatytą žmogaus teisių ir laisvių efektyvaus užtikrinimo svarbą šalyse net ir susidarius ypatingoms aplinkybėms. Jis pabrėžia, kad žmonės turi būti apsaugoti nuo valdžios savivalės, o visos priemonės, kurių valstybėse nuspręsta imtis, "turi būti pagrįstos vidaus teise, priimtos dėl būtinybės apsaugoti demokratinę tvarką nuo jai kilusių grėsmių ir proporcingos, be to, šiomis priemonėmis neturi būti paneigtos aukščiausios demokratinės visuomenės vertybės, tokios kaip teisėtumas, pliuralizmas, tolerancija bei atvirumas".

  Seimo kontrolierius nerimauja, kad asmenys šių metų kovo 24–25 dienomis Vilniaus miesto savivaldybės administracijos numatytose patalpose buvo priverstinai izoliuojami be jokios atrankos, o gydytojai šių asmenų sveikatos būklės netikrino.

  Dar daugiau, asmenų buvo prašoma pasirašyti, kad jie yra supažindinti su sprendimu, įpareigojančiu priverstinai izoliuotis, tačiau pats šio sprendimo tekstas pasirašymo metu nebuvo pateiktas, patalpose nepažįstami vyrai ir moterys į vieną patalpą buvo uždaromi priverstinai, nesuteikiant šiems asmenims detalesnės informacijos apie jų sulaikymo ir laisvės suvaržymo pagrindą, jo taikymą bei taikomų priemonių apskundimo tvarką.

  "Asmenų izoliavimas jų poreikiams nepritaikytose ir visuomenės sveikatos saugos reikalavimų galimai neatitinkančiose savivaldybių administracijų numatytose patalpose, nevertinant kiekvieno atvejo individualiai, neatsižvelgiant į asmenų amžių, lytį, sveikatos būklę ir specialiuosius poreikius, nesuteikiant alternatyvios galimybės izoliuotis asmens namuose arba kitoje jų gyvenamojoje vietoje, taip pat tinkamos informacijos apie jų izoliavimo savivaldybės administracijos skirtose patalpose pagrindą, galėtų prilygti pagal tarptautinę teisę draudžiamam žeminančiam elgesiui", — konstatuoja Seimo kontrolierius.

  Ataskaitoje Normantas taip pat pateikia asmenų būtinojo hospitalizavimo ir būtinojo izoliavimo gydytojo sprendimu vertinimą ir daro išvadą, kad Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatyme numatyti įgaliojimai gydytojui tam tikromis sąlygomis asmenų būtinąjį hospitalizavimą ir (arba) būtinąjį izoliavimą taikyti vienasmeniu sprendimu, be teismo sprendimo, net iki vieno mėnesio, kelia pagrįstų abejonių dėl galimo gydytojų piktnaudžiavimo šia nuostata suteiktais įgaliojimais ir galimų žmogaus teisių ir laisvių pažeidimų taikant tokią rizikos valdymo priemonę.

  Be kita ko, ataskaitoje Seimo kontrolierius pastebi, kad karantino šalyje galiojimo metu, ilgiau nei mėnesiui sustabdžius profilaktinių patikrinimų ir prevencinių programų vykdymą, atidėjus planines operacijas bei hospitalizacijas, planinių konsultacijų, diagnostinių, profilaktinių, prevencinių ir gydomųjų paslaugų teikimą.

  Tokiu būdu, anot Normanto, nebuvo tinkamai užtikrinta kiekvieno žmogaus teisė į prieinamas sveikatos priežiūros paslaugas ir aukščiausią įmanomą sveikatos apsaugos lygį. 

  Per pirmąją koronaviruso bangą Lietuvoje, kaip ir dabar, Lietuvoje buvo įvestas karantinas. Kovo pabaigoje Sveikatos apsaugos ministerija išleido nutarimą, pagal kurį visi į šalį grįžę piliečiai turėjo būti izoliuoti. Ir pirmosiomis dienomis žmonės buvo apgyvendinami savivaldybėse suteiktose patalpose.

  Sulaukę daug nusiskundimų, kai žmonėms tekdavo gyventi su nepažįstamaisiais, Vilniaus meras Remigijus Šimašius kreipėsi į premjerą su prašymu leisti turintiems tinkamas saviizoliacijai patalpas laikytis karantino taisyklių namuose.

  Naujausiais duomenimis, Lietuvoje iš viso užfiksuota daugiau kaip 33 tūkst. koronaviruso atvejų. Mirusiųjų skaičius siekia 266. Kasdien nustatoma daugiau 1000 naujų atvejų, lapkričio 13 dieną buvo pasiektas absoliutus antirekordas — 2066 atvejai per parą.

  Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
  © Sputnik
  Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
  Temos:
  Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (703)

  Dar šia tema

  Ekspertai pristatė naujus COVID-19 pandemijos vystymosi Lietuvoje scenarijus
  Buvęs ULAC vadovas įvertino COVID-19 sergančios deputatės galimybes užkrėsti kolegas
  Nuo pirmadienio atvykstantys iš šešių šalių turės išsitirti dėl COVID-19
  Atnaujintas paveiktų šalių sąrašas: iš jo išbraukta Slovakija
  Tegai:
  žmogaus teisės, COVID-19, koronavirusas, saviizoliacija, karantinas

  Svarbiausios temos