20:44 2021 Sausio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.2132
 • RUB89.4400
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (494)

  Pažymima, jog perspėjimo sistemą papildys 13 automobilinių ir 27 pastatomosios sirenos, kurios gali būti montuojamos bet kurioje vietovėje ir veiks net nesant elektros energijos tiekimo

  VILNIUS, lapkričio 15 — Sputnik. Lietuva, stiprindama perspėjimo sistemą, papildomai įsigijo 40 modernių mobiliųjų sirenų, praneša Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.

  Anot departamento, perspėjimo sistema stiprinama pirmiausia tam, kad būtų galima kuo geriau perspėti gyventojus, jei Baltarusijos elektrinėje elektrinėje (BelAE) įvyks avarija.

  Departamento duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra 891 sirena, kuriomis perspėjama apie 55 proc. šalies gyventojų. Jų skaičių papildys neseniai įsigytos ir savivaldybėms perduodamos 13 automobilinių ir 27 pastatomosios sirenos.

  Pažymima, jog šios sirenos įsigytos įvertinant analogiškų perspėjimo sistemų naudojimo patirtį Šveicarijoje ir Vokietijoje. Pastatomosios mobiliosios sirenos turi autonominį elektros energijos šaltinį, todėl gali būti montuojamos bet kurioje vietovėje ir veiks net nesant elektros energijos tiekimo.

  Lietuva perspėjimo sirenų sistemą planuoja plėtoti iki tokio lygio, kad vienu metu būtų perspėjama ne mažiau kaip 75 proc. šalies gyventojų.

  Anot departamento, per 30 km nuo Baltarusijos atominės elektrinės galimo poveikio zonoje esančių Vilniaus ir Švenčionių rajonų savivaldybių perspėjimo sirenomis vidurkis šiuo metu yra apie 35 proc. Pradėjus naudoti naujas sirenas šiose savivaldybėse jis padidės iki 65 proc. Beje, mobiliosiomis automobilinėmis sirenomis jose bus perspėjama daugiau gyventojų. Šios sirenos yra montuojamos ant automobilių, važiuojant jos skleidžia garsinį ir balsinį signalą, kuris yra girdimas ne vienoje vietovėje.

  Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas primena, kad išgirdus sirenas, gyventojams rekomenduojama įsijungti Lietuvos radiją ar televiziją ir išklausyti skelbiamą informaciją ir rekomendacijas. Taip pat ši informacija yra skelbiama per regionines, vietines televizijos ir radijo programas.

  Vilniaus ir Minsko ginčas dėl BelAE       

  Lietuva nuo pat atominės elektrinės statybų prie Astravo pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, AE vieta, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, pasirinkta "nepagrįstai", o atominė elektrinė kelia "grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

  Kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Lapkričio 3 d. į bendrą Baltarusijos energetikos sistemą buvo įtrauktas pirmasis BelAE energijos blokas. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" sustabdė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumus iki nulio megavatų.

  Lapkričio 11 d. Lietuvos užsienio reikalų ministerija išsiuntė Baltarusijos URM protesto notą, kurioje pasmerkė "neatsakingus Baltarusijos veiksmus", didinančius branduolines ir aplinkos grėsmes "ne tik Baltarusijai ar Lietuvai, bet ir visai Europai".

  Interviu Sputnik Lietuva Visuomeninio ir informacinio bendradarbiavimo centro "Europa" direktorius Eduardas Popovas pareiškė, kad Lietuvos ambicijos pasirodė esančios stipresnės už finansinę naudą. Jo nuomone, santykiai tarp šalių gali normalizuotis, bet ne artimiausiu metu.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (494)
  Tegai:
  sirenos, Lietuva, Astravo atominė elektrinė (AE)

  Svarbiausios temos