05:41 2021 Sausio 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.2143
 • RUB91.2538
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Apklausa parodė, jog didžioji dalis respondentų pasitiki ekologiškų produktų ženklais, tačiau ne visada perka dėl jų aukštos kainos

  VILNIUS, lapkričio 21 — Sputnik. Daugiausia dėmesio ekologiškiems produktams Lietuvoje skiria aukštesnio išsilavinimo, jaunesnio amžiaus miestų gyventojai. Tai atskleidė šalies gyventojų ekologiškų produktų pirkimo įpročių tyrimas, praneša Žemės ūkio ministerija.

  Spalio pabaigoje atlikto tyrimo metu buvo apklausti 1009 respondentai iš visos Lietuvos.

  Didžioji apklaustųjų dalis žino, kaip ženklinami ekologiški produktai ir jais pasitiki, tačiau šis pasitikėjimas nėra absoliutus: 29 proc. pasitiki, o 57 proc. pasitiki iš dalies. Labiau ekologiškų produktų ženklais pasitiki jaunesni, aukštesnio išsilavinimo ir didesnių pajamų apklaustieji.

  Kol kas ekologiškų produktų vartojimas Lietuvoje tik įsibėgėja — šių produktų kartą per savaitę ar dažniau perka tik 14 proc. apklaustųjų, o kartą ar kelis per mėnesį — 34 proc. Dažniausiai tai daro moterys, aukštesnio išsilavinimo, didesnių pajamų, didmiesčių gyventojai.

  Pagrindinė to priežastis, kurią nurodė net 68 proc. respondentų — aukšta ekologiškų gaminių kaina.

  18 proc. apklaustųjų negalėjo nurodyti, kaip dažnai perka ekologiškus produktus, nes tiesiog neskaito etikečių. Tyrimas atskleidė, kad maisto produktų etiketes skaito 29 proc. apklaustųjų, kartais jas skaito 44 proc., dažniausiai — moterys, jaunesnio amžiaus ir aukštesnio išsilavinimo asmenys.

  Kol kas žmonės skiria nedaug dėmesio į tai, ar patiekalai maitinimosi vietose yra pagaminti iš ekologiškų produktų — tik 15 proc. apklaustųjų teiktų pirmenybę maitinimo įstaigai, gaminančiai patiekalus iš ekologiškų produktų. Dar 32 proc. tai galėtų būti tik vienas iš svarbesnių kriterijų.

  Ekologiškų produktų žinomumui ir vertės visuomenės akyse augimui daug įtakos turi specialistų arba žinomų žmonių rekomendacijos, tai nurodė 44 proc. apklaustųjų.  37 proc. respondentų įtakos turi artimųjų, draugų ir pažįstamų rekomendacijos, o 34 proc. pasitiki atsakingų institucijų teikiama oficialia informacija.

  Ekologiniai ūkiai Lietuvoje

  Lietuvoje 2019 metais iš viso buvo sertifikuotas 2731 ekologinės gamybos ūkio subjektas.

  Pirminėje ekologinėje gamyboje vyrauja augalininkystė, o didžiąją produkcijos dalį sudaro įvairūs javai. Tačiau 2019 m. taip pat sertifikuotos ir kitos veiklos sritys: bitininkystės, laukinių augalų rinkimo, akvakultūros.

  Lietuvoje ekologiškai auginami ir gyvuliai. 2019 m. 1046 ūkiuose buvo laikomi ir sertifikuojami gyvūnai: galvijai, avys, melžiamos karvės, žindenės karvės, paukščiai, elniniai gyvūnai, ožkos, buliai, auginami reprodukcijai, arkliai ir kiaulės.

  Ūkių, užsiimančių ekologine produkcija, šiek tiek mažėja, bet ekologiškai dirbamos žemės plotai didėja, be to, nuolat auga ekologiškų produktų  perdirbimas ir prekyba.

  Tegai:
  maisto produktai, Lietuva, ekologiškumas

  Svarbiausios temos