21:03 2021 Sausio 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.2158
 • RUB91.1009
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Mokslininkai savo išvadas grindžia rudens pradžios laiku ir laikotarpių, kai nukrenta vis gelsvi medžių lapai

  VILNIUS, lapkričio 27 — Sputnik. Vokietijos ir Šveicarijos mokslininkai paneigė populiarų mitą, kad klimato atšilimas pristabdo rudens pradžią. Tyrėjų grupės išvados paskelbtos žurnale "Science".

  Ankstesni moksliniai modeliai numatė, kad amžiaus pabaigoje rudens pradžia gali būti atidėta dviem ar net trim savaitėm vėliau. Remiantis naujais skaičiavimais, ruduo gali ateiti šešiomis dienomis anksčiau.

  Mokslininkų išvados pagrįstos medžių anglies dvideginio vartojimo ir lapų kritimo laiko stebėjimais. Anot jų, šie procesai daro didelę įtaką klimato valdymui.

  "Dešimtmečius manėme, kad medžių augimo sezonas didėja, o lapai nukrenta vėliau. Tačiau nauji tyrimai rodo, kad greitesnis medžių augimas lemia, kad lapai krinta anksčiau", — paaiškino šveicarų mokslininkas Thomas Crowtheris.

  Ekspertai mano, kad jų atradimas leis pažvelgti į globalų atšilimą kitu kampu ir sukurti naujas kovos su jo pasekmėmis priemones.

  Vilnius, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Владислав Адамовский

  Lietuvoje spalio viduryje buvo sudarytas žemėlapis, kuriame nurodomas lapų pageltimo intensyvumas. Jam sudaryti buvo apklaustos visos meteorologinės stotys ir apdorota šimtai pranešimų iš socialinių tinklų. 

  Panašūs žemėlapiai nuolat kuriami Jungtinėse Valstijose, nes rudens spalvų fotografavimas tapo viena iš turizmo šakų.

  Lietuvoje, ypač sovietmečiu, taip pat intensyviai buvo vykdomi fenologiniai stebėjimai (kada pagelsta lapai, kada pražysta vaismedžiai, kada pradeda tekėti sula), nes šie stebėjimai buvo labai reikalingi kolūkiams.

  Dar šia tema

  Šalyje sudarytas lapų pageltimo žemėlapis
  Rūkas, tamsiai raudoni miškai ir auksiniai parkai: rudens spalvos iš viso pasaulio
  Įvardytas blogiausias klimato katostrofos scenarijus
  Mokslininkai: net visiškai nutraukus išmetamų teršalų kiekį klimatas nebus išgelbėtas  
  EBPO įvertino ekonominę situaciją Lietuvoje
  Tegai:
  ruduo, klimato kaita, klimatas

  Svarbiausios temos