10:12 2021 Sausio 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.2123
 • RUB89.0364
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Protestai Baltarusijoje po prezidento rinkimų (557)

  Premija skiriama už nuopelnus "kovoje už laisvę, demokratiją ir žmogaus teises". Apdovanojimo suma siekia penkis tūkstančius eurų

  VILNIUS, gruodžio 15 — Sputnik. Seimas pritarė siūlymui skirti 2020 metų Laisvės premiją Baltarusijos opozicijai. Apie tai pranešė parlamento spaudos tarnyba.

  Už tai numatantį dokumentą balsavo 127 Seimo nariai, susilaikė 5 parlamentarai. Tam, kad nutarimas būtų priimtas galutinai, Seimas turės balsuoti dar kartą.

  Laivės premijų komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė pažymėjo, kad šiandieniniai Baltarusijos protestai prieš Aleksandro Lukašenkos režimą ir saugumo struktūrų smurtas gali priminti įvykius Lietuvoje prieš 30 metų.

  Anot jos, apdovanojimas galėtų būti simboliškai įteiktas kandidatei į Baltarusijos prezidentus Svetlanai Tichanovskajai.

  Laisvės premiją Seimas įsteigė 2011 metais. Ji apdovanojama už nuopelnus "kovoje už laisvę, demokratiją ir žmogaus teises". Apdovanojimo suma siekia penkis tūkstančius eurų.

  Apdovanojimas kasmet įteikiamas sausio 13 dieną iškilmingame Seimo posėdyje Laisvės gynėjų dieną.

  Požiūris į Laisvės premiją yra prieštaringas, nes ji dažnai skiriama už abejotinus pasiekimus, kurie neturi nieko bendro su "laisve". Pernai ji buvo įteikta Lietuvos "partizanui", Vyčio Kryžiaus ordino kavalieriui Albinui Kentrai. Užpernai premija buvo apdovanoti iš karto septyni "partizanai".

  Pirmasis Laisvės premijos laureatas buvo Rusijos kovotojas už laisvę Sergejus Kovaliovas. Po to apdovanojimas buvo įteiktas buvusiam politiniam kaliniui Antanui Terleckui, arkivyskupui Sigitui Juozui Tamkevičiui, lenkų disidentui Adamui Michnikui, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui ir buvusiai disidentei, vienuolei Felicijai Nijolei Sadūnaitei.

  Be to, 2016 metais premiją gavo buvęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus. Antrojo pasaulinio karo metais jis buvo Kovotojų už Lietuvos išlaisvinimą sąjungos narys. 1949 metais jis atvyko į JAV, gavo Amerikos pilietybę ir, remiantis oficialiais duomenimis, dirbo Jungtinių Valstijų aplinkos apsaugos agentūroje.

  Padėtis Baltarusijoje

  Masiniai opozicijos protestai Baltarusijoje prasidėjo po prezidento rinkimų, kuriuos šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka (VRK duomenimis, jis surinko 80,1 proc. balsų). Opozicija mano, kad nugalėjo Svetlana Tichanovskaja, kuri iškart po rinkimų išvyko į Vilnių.

  Nuo pat protestų Baltarusijoje pradžios Lietuva reguliariai kišasi į kaimyninės šalies reikalus, atvirai palaikydama Baltarusijos opoziciją ir ragindama surengti naujus rinkimus. Lietuvos politikai mano, kad neva prezidento lenktynių rezultatai yra "suklastoti". Be to, Baltijos šalys įvedė asmenines sankcijas kai kuriems Baltarusijos pareigūnams, įskaitant dabartinį prezidentą.

  Baltarusijos valdžios teigimu, Vilnius, Varšuva ir kitos šalys aktyviai kišasi į Baltarusijos vidaus reikalus ir bando vadovauti opozicijai.

  Temos:
  Protestai Baltarusijoje po prezidento rinkimų (557)

  Dar šia tema

  Tichanovskaja paragino JAV Senatą priimti įstatymą dėl sankcijų Minskui
  Seimo pirmininkė pokalbio su Tichanovskaja metu palaikė Baltarusijos opoziciją
  Tichanovskaja paragino Lietuvą įvesti sankcijas "Belaruskalij"
  Tegai:
  Laisvės premija, Seimas, Lietuva, Svetlana Tichanovskaja, Baltarusija

  Svarbiausios temos