08:32 2021 Vasario 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.2121
 • RUB90.6697
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1424)

  Nustatyta, kad audinių organizme rasto koronaviruso SARS-CoV-2 genomas nesiskiria nuo Lietuvoje paplitusio žmonių koronaviruso SARS-CoV-2 genomo

  VILNIUS, gruodžio 18 — Sputnik. Nauja koronaviruso SARS-CoV-2 specifinė mutacija rodo, kad virusas prisitaiko ir prie audinių organizmo, praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). 

  Tokias išvadas padarė Nyderlandų mieste Roterdame įsikūrusio Erasmus universiteto medicinos centro Viromokslo katedros klinikinės virusologijos padalinio mokslininkai, atlikę Lietuvoje atrinktų žmonių ir audinių, užsikrėtusių koronavirusu, mėginių filogenetinę analizę.

  Į šio centro laboratoriją atlikti viruso genetinės sekos tyrimus iš Lietuvoje nugaišintų audinių ir iš COVID-19 liga sirgusių ūkio darbuotojų atrinkti mėginiai buvo išsiųsti gruodžio pradžioje.

  Paskutinė diena prieš karantiną Vilniuje
  © Sputnik / Владислав Адамовский

  Šio tyrimo išvados leidžia įvertinti audinių koronaviruso SARS-CoV-2 sąsają su žmogaus koronavirusu SARS-CoV-2 ir taip užkirsti kelią tolesniam ligos plitimui tarp kailinių žvėrelių.

  Tyrimo metu nustatyta, kad audinių organizme rasto koronaviruso SARS-CoV-2 genomas nesiskiria nuo Lietuvoje paplitusio žmonių koronaviruso SARS-CoV-2 genomo. Be to, koronaviruso SARS-CoV-2 struktūrinių baltymų pakitimų analizė parodė, kad audinių fermos darbuotojai koronavirusu SARS-CoV-2 greičiausiai užsikrėtė anksčiau, nei juo užsikrėtė audinės. 

  Taip pat paaiškėjo, kad iš audinių atrinktuose mėginiuose nustatyti koronaviruso SARS-CoV-2 pakitimai rodo galimą viruso prisitaikymą išgyventi audinių organizme. Tačiau mažas pakitimų skaičius patvirtina, kad Lietuvoje audinės koronavirusu SARS-CoV-2 tik neseniai buvo užkrėstos žmonių.

  "Mokslininkų teigimu, atliekant tyrimus, nustatyta, kad Lietuvoje audinių fermoje išplitęs koronavirusas nėra susijęs su mutavusiu virusu, kuris buvo nustatytas Nyderlandų ir Danijos audinių fermose. Šis faktas patvirtina, kad koronavirusinės infekcijos protrūkis audinių ūkyje Jonavos rajone nėra susijęs su protrūkiais kitų šalių kailinių žvėrelių ūkiuose", — teigiama pranešime.

  Iki šiol be Lietuvos koronavirusu SARS-CoV-2 užsikrėtusių audinių iš viso fiksuojama dar 9 valstybių kailinių žvėrelių fermose — Danijoje, Ispanijoje, Italijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Nyderlanduose, Kanadoje, Graikijoje, Prancūzijoje ir Švedijoje.

  Lietuvoje pirmasis ir kol kas vienintelis koronaviruso atvejis audinių ūkyje buvo patvirtintas lapkričio 24 d. Naujų COVID-19 ligos atvejų mūsų šalies audinių ūkiuose nenustatyta, tačiau audinių augintojai įpareigoti atidžiai stebėti auginamų žvėrelių ir ūkių darbuotojų sveikatos būklę, o apie atsiradusius ligos įtarimus nedelsiant pranešti VMVT. 

  Temos:
  Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1424)

  Dar šia tema

  Dulkys atskleidė, kada į Lietuvą atkeliaus pirmosios vakcinos nuo COVID-19
  Lietuvoje nuo epidemijos pradžios COVID-19 užsikrėtė daugiau kaip 100 tūkst. žmonių
  Daugiau nei 50 per parą: Lietuvoje prognozuojamas mirštamumo nuo COVID-19 šuolis
  Tegai:
  Lietuva, COVID-19

  Svarbiausios temos